Bank Gospodarstwa Krajowego przystąpił do konsorcjum, które zagwarantuje realizację drugiego pod względem wielkości projektu energetycznego w kraju. BGK dołączył do listu intencyjnego podpisanego już przez Rafako z PKO BP i trzema ubezpieczycielami: Wartą, KUKE i Generali.
To zwiększa szanse startu realizacji inwestycji o wartości 4,4 mld zł, jaką Rafako i Mostostalowi Warszawa zlecił Tauron. Pod koniec października Rafako zrezygnowało z oferty współpracy złożonej przez chińskie firmy CPEEC i NCPE.
Szefowie spółki cieszą się, że udało im się namówić do współpracy państwową instytucję, bo – jak twierdzi prezes Rafako Paweł Mortas – zaangażowanie państwa w takie projekty przybliża nas do standardów zachodnich. – Drugorzędną sprawą jest to, czy za inwestycjami będą stały firmy i instytucje finansowe z udziałem Skarbu Państwa, czy też państwo będzie odpowiednio kształtować swój system podatkowy i rozdawać granty na rozwój wybranej technologii, jak to ma miejsce we Francji, w Niemczech i USA. Ważniejsze, że państwo ma wizję i konsekwentnie ją realizuje wszystkimi dostępnymi środkami – uważa Mortas.
Finał negocjacji wykonawców z instytucjami finansowymi dotyczących modelu finansowania lub gwarancji dobrego wykonania powinien mieć miejsce najpóźniej w pierwszych dniach stycznia 2014 r.
Jeszcze w tym miesiącu z kolei powinna wystartować dwa razy droższa od Jaworzna inwestycja w dwa nowe bloki energetyczne w Opolu dla Polskiej Grupy Energetycznej. Ten projekt także jest możliwy dzięki dużemu zaangażowaniu państwa poprzez PKO BP oraz Agencję Rozwoju Przemysłu. ARP przejęła część akcji upadającego Polimeksu-Mostostalu, który ma zrealizować projekt w Opolu wspólnie z Rafako i Mostostalem Warszawa.
Tu, podobnie jak w przypadku Jaworzna, wykonawcy pracują nad przedłożeniem inwestorowi gwarancji dobrego wykonania. Jak ustaliliśmy, dokumenty mają być przedstawione do końca tygodnia, choć – jak zastrzegają w PGE – nikt konsorcjantów do tego nie zmuszał.
Wiadomo już, że gwarancje za Rafako wyłoży współpracujący przy projekcie Alstom, a PKO BP zagwarantuje kontrakt za Polimex. Jedyną niewiadomą jest Mostostal Warszawa. Z naszych informacji wynika, że polska spółka rozmawia w tej sprawie ze swoim głównym akcjonariuszem, hiszpańską Accioną. Wynik tych rozmów jest jednak niewiadomą.
Przedstawiciele instytucji finansowych, z którymi rozmawialiśmy, oceniają, że Acciona to dla Mostostalu jedyna szansa na gwarancje. Zadłużona spółka nie ma bowiem szans na ich uzyskanie w krajowych bankach.
4,4 mld zł netto ma kosztować budowa bloku energetycznego w Jaworznie
9,4 mld zł netto ma pochłonąć budowa dwóch bloków w Opolu
2710 MW o tyle wzrosną moce wytwórcze polskiej energetyki dzięki tym dwóm inwestycjom

>>> Polecamy: BGK przystąpił do listu intencyjnego Rafako ws. gwarantowania projektu Jaworzno