"Dzięki tej transakcji porządkujemy Grupę, łączymy nasze aktywa i kompetencje operatorskie. Fakt, że Mediatel jest spółką publiczną ma dla nas duże znaczenie. Chcemy, żeby nadal pozostał notowany na giełdzie i służył całej Grupie jako platforma do realizacji kluczowego projektu FTTH i pozyskania dla niego kapitału" - powiedział Witoń, cytowany w komunikacie.

Hawe obejmie akcje serii M wyemitowane dla niej przez Mediatel. W efekcie zwiększy swój udział w kapitale i głosach na walnym zgromadzeniu tej spółki z ok. 66% do blisko 100%. W związku z tym, zgodnie z przepisami, będzie musiało ogłosić wezwanie na pozostałe w wolnym obrocie akcje Mediatela. Jednak intencją Hawe jest pozostawienie akcji Mediatela na giełdzie.

W czerwcu tego roku Hawe przedstawiło strategię, która zakłada m.in. że będzie ono największym w Polsce otwartym operatorem infrastruktury światłowodowej. Od tego czasu spółka zrealizowała wiele zapowiedzi zawartych w strategicznym dokumencie. Podpisano m.in. umowy dotyczące strategicznego partnerstwa z Huawei oraz Alcatel-Lucent a na warszawskim Ursynowie Hawe uruchomi pilotaż przy współpracy z Grupą Orange.

>>> Czytaj też: Hawe przejmie kontrolę nad Mediatelem

Reklama

"Na Ursynowie tworzymy otwartą platformę, z której będą mogli korzystać różni operatorzy konkurując nie tylko cenami, ale też jakością oraz innowacyjnością swoich usług. Koszty wykorzystania tej infrastruktury będą pokrywać operatorzy dostarczający usługę końcową. Ten model powtórzymy w wielu miejscach kraju - udziałem w nim, w tym jego finansowaniem, są poważnie zainteresowane zarówno instytucje finansowe, jak również dostawcy sprzętu" - dodał prezes Hawe.

Technologia FTTH, która umożliwia świadczenie wielu innowacyjnych usług i zapewnia najszybszy, symetryczny dostęp do internetu - tymczasem jest w Polsce praktycznie nieobecna. Wskaźnik penetracji światłowodowych sieci szerokopasmowych FTTH wynosi w naszym kraju zaledwie 0,5%, czyli znacznie poniżej europejskich standardów. Światowe i europejskie przykłady jasno dowodzą, że sieci szerokopasmowe wspomagają gospodarkę i zwiększają jej konkurencyjność.

Strategia Hawe zakłada, że do 2017 r. spółka zbuduje i będzie zarządzała 700 tys. linii w technologii FTTH. Nie będzie przy tym konkurować z operatorami działającymi na polskim rynku, ale udostępniać swoją sieć wszystkim zainteresowanym firmom.