Dodatkowo wspomniane odreagowanie w większym stopniu dotyczyło papierów skarbowych niż kontraktów IRS, co doprowadziło do silnego zawężenia się asset swap spreadów (przykładowo dla sektora 10-letniego do 17 pb z 27 pb pod koniec listopada). Do wspomnianych zmian doszło przy braku istotniejszych informacji zarówno w kraju jak i na świecie. Na rynkach bazowych widać było jedynie niewielkie spadki rentowności (po ostatniej przecenie) lub stabilizację rentowności.

Niewykluczone, że część inwestorów mogła starać się skorzystać z rekordowo wysokiego spreadu pomiędzy krótkim a długim końcem krzywej (osiągnął on w ostatnich tygodniach historycznie wysoki poziom 160 pb dla spread (2Y10Y). Zapowiadane przez RPP utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie przynamniej do końca I półrocza 2014 roku stabilizuje kwotowania na krótkim końcu krzywej. W tej sytuacji jedną możliwością zawężenia się spreadu jest spadek rentowności instrumentów o dłuższych terminach wykupu. Naszym zdaniem wypłaszczenie krzywej w kolejnych miesiącach jest prawdopodobne, ale bardziej jako efekt wzrostu krótkich stawek (1Y-3Y).

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.