Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie wzrosło o 3,1 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, podał Główny Urząd Statystyczny.

W ujęciu miesięcznym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 1,7 proc. i wyniosło 3.897,88 zł. Realne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach - czyli pomniejszone o inflację - wzrosło o 2,5 proc. Ostatnio taki wzrost (2,7 proc.) GUS odnotował w lutym 2013.

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 0,1 proc. w porównaniu do poprzedniego roku i nie zmieniło się w stosunku do października. W ubiegłym miesiącu zatrudnionych było 5,5 mln osób. Dotyczy to podmiotów, w których liczba pracujących przekracza 9 osób,

Dwunastu analityków ankietowanych przez ISBnews przewidywało, że wynagrodzenia w tym sektorze w ostatnim miesiącu zwiększyły się o 2,3-3,7 proc. w porównaniu do zeszłego roku, przy średniej na poziomie 2,81 proc. (wobec 3,1 proc. wzrostu w październiku).

Reklama

Jeśli chcesz zobaczyć, jak rosły zarobki w poszczególnych regionach, polecamy nasz artykuł z mapą wynagrodzeń w polskich województwach, z której dowiesz się, jak rosły pensje przez ostatnie 10 lat.

Dziś Eurostat opublikował także dane na temat kosztów zatrudnienia nad Wisłą. Jeśli chcesz sprawdzić, o ile wzrosły koszty zatrudnienia w Polsce, kliknij tutaj.

Komentarze ekonomistów:

"Najprawdopodobniej negatywny wpływ pogorszenia się różnicy liczby dni roboczych na dynamikę płac w przetwórstwie został zrekompensowany wyższą niż w zeszłym roku skalą listopadowych wypłat premii barbórkowych w górnictwie" - uważa analityk Banku Pekao Piotr Piękoś

"Ponieważ w polskiej gospodarce wyraźnie widoczne jest już ożywienie, tempo wzrostu płac w kolejnych miesiącach 2014 r. powinno nadal delikatnie przyspieszać" - twierdzi główny ekonomista Banku Pocztowego Monika Kurtek

"Bez wątpienia jednak wzrost zatrudnienia i realnych wynagrodzeń będą wspierać wzrost spożycia prywatnego, które według naszych obecnych szacunków wzrośnie w IV kw. br. do ok. 1,8-1,9 proc. r/r. W efekcie dynamika PKB w ostatnich trzech miesiącach br. może przekroczyć 2,5 proc., dynamika całoroczna na poziomie nawet 1,5 proc." - komentuje główny ekonomista Plus Banku Wiktor Wojciechowski.