Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pensje w całej Polsce rosły mniej więcej w równym tempie. Należy zauważyć, że wysokość zarobków w województwie mazowieckim, w którym wynagrodzenia były najwyższe 10 lat temu, zwiększyła się najmniej ze wszystkich 16-stu regionów (wzrosły o 64 proc.). Jednak jest to tylko wyjątek. Drugie na liście województwo warmińsko-mazurskie jest pod względem wynagrodzeń ostatnie w Polsce, a w 2002 także było w ogonie - czwarte od końca. Żadne z województw nie zwiększyło wyraźnie swojej pozycji, a liderzy pozostali tacy sami (co pokazuje wykres pod mapą).

Poniżej prezentujemy interaktywną mapę województw: po kliknięciu w wybrany region wyświetli się okno z podstawowymi informacjami nt. zarobków oraz wykres pokazujący, jak się od zmieniały w okresie 2002 - 2013.

Im ciemniejszy kolor regionu, tym więcej zarabiali jego mieszkańcy w 2013 roku.

Reklama

Na wykresie można sprawdzić, w jaki sposób zmieniało się przeciętne wynagrodzenie w Polsce od 2002 do 2013 roku (dane za bieżący rok pochodzą z III kwartału). Wystarczy najechać na oś czasu, aby zmienić wyświetlane dane.

Jeśli zainteresował cię powyższy artykuł, przeczytaj też, w których miastach zarabia się najlepiej, oraz ile litrów paliwa może kupić Polak oraz inni mieszkańcy krajów UE za średnią miesięczną pensję.