Zarobki Polaków w niektórych miastach przekraczają medianę dla całego kraju. Zobacz, gdzie zarabia się najwięcej i dlaczego.

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2012 roku przez Sedlak & Sedlak, najwyższe zarobki otrzymywały osoby zatrudnione w Warszawie. Mediana całkowitego wynagrodzenia brutto w stolicy naszego kraju wyniosła 6 000 PLN, czyli ponad 4 200 zł „na rękę”. – Na wysokie płace w mieście stołecznym wpływ ma przede wszystkim obecność największych polskich i zagranicznych przedsiębiorstw oraz inna struktura zatrudniania. W stolicy pracuje zdecydowanie większy odsetek specjalistów, kierowników oraz dyrektorów niż w innych częściach naszego kraju – komentuje Sylwia Rębisz z Sedlak & Sedlak.

Na kolejnych miejscach znalazły się dwa trójmiejskie ośrodki – Gdynia (4 545 PLN) i Gdańsk (4 500 PLN). – Już od wielu lat Trójmiasto zajmuje czołowe pozycje w rankingu płac. Jest to przede wszystkim zasługa działania dużych przedsiębiorstw, w tym spółek Skarbu Państwa – dodaje Rębisz.

Tuż za podium znalazł się Wrocław (4 500 PLN), gdzie z roku na rok wynagrodzenia są wyższe. To między innymi dzięki temu, że miasto jest dobrze postrzegane przez inwestorów.

>>> Czytaj też: Zarobki humanistów kontra zarobki inżynierów. Zobacz, kto ma lepiej

Reklama

Kolejne miejsce zajął Poznań z medianą wynagrodzenia całkowitego brutto równą 4 300 PLN. Swoją pozycję miasto zawdzięcza obecności wielkich, zagranicznych przedsiębiorstw przemysłowych. Należy jednak podkreślić, że w stolicy wielkopolski silnie rozwinięty jest przemysł motoryzacyjny, który niestety boryka się z coraz większymi problemami.

Następne pozycje zajęły kolejno: Kraków (4 200 PLN), Katowice (4 000 PLN), Gliwice (4 000 PLN) i Szczecin (3 992 PLN). Dziesiątkę zamyka natomiast Łódź, w której mediana wynagrodzeń brutto wyniosła w 2012 roku 3 700 PLN.

– Ogromny wpływ na wysokość wynagrodzeń ma struktura zatrudnienia w miastach oraz charakterystyka przedsiębiorstw, które tam działają. Na przykład specjalista zatrudniony w Krakowie zarobił zdecydowanie więcej niż na Śląsku, pomimo tego, że w rankingu ogólnym różnice w wynagrodzeniach są niewielkie. Wysokie zarobki w Katowicach czy Gliwicach są efektem działalności dużych spółek Skarbu Państwa – głównie związanych z górnictwem. Statystyczny pracownik szeregowy na Śląsku zarabia zdecydowanie więcej niż w Krakowie. Na pozostałych szczeblach sytuacja wygląda inaczej – mówi specjalistka z Sedlak & Sedlak.

Według wyliczeń firmy w 2012 roku mediana zarobków w Polsce wyniosła 4 000 PLN. Dla porównania, według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło w całym 2012 roku 3744,38 PLN. Dziś dowiedzieliśmy się, że w trzecim kwartale 2013 roku wyniosło ono 3 651,72 PLN.

>>> Polecamy: Który dyplom nie da ci pracy? Zobacz, gdzie nie warto studiować

ikona lupy />
Ranking miejscowości według mediany wynagrodzenia całkowitego brutto specjalistów w 2012 roku / Media