- Sieć GSM-R musi być wykorzystana przede wszystkim do pełnego zaspokojenia potrzeb ruchu kolejowego, ale potencjalnie daje możliwość dostarczania Internetu do pociągów – mówi Maciej Dutkiewicz z PKP PLK. Dodaje, że będzie to jednak wymagać dodatkowych inwestycji.

GSM-R to kompleksowy system przesyłania głosu i danych dostosowany do potrzeb kolei. Dzięki niemu można sterować pociągiem i komunikować się z maszynistą nawet przy prędkości 500 km/h. PLK tylko na sieć GSM-R, obejmującą trasę E20 z Kunowic do Łowicza, przeznaczyła 41,5 mln euro. Wykonawcą projektu jest Kapsch i polska firma Torpol. Wcześniej uruchomiono pilotażowy projekt budowy GSM-R na linii E30 na odcinku Okmiany – Bolesławiec – Zebrzydowa. Polskie Linie Kolejowe chcą, aby w ciągu dwóch lat sieć GSM-R obejmowała swoim zasięgiem ponad 5 tys. km torów.

Na razie Internet do pociągów PKP Intercity dostarczy T-Mobile. Na początku grudnia Intercity poinformowała, że to ten operator wygrał przetarg i będzie świadczył usługi przez najbliższe cztery lata. PKP nie chce ujawnić wartości kontraktu. Telekom ma zapewnić dostęp do sieci na trasach krajowych np. Kraków – Gdynia oraz na trasach międzynarodowych m.in. z Warszawy do Amsterdamu, Pragi, Wiednia, Berlina i Budapesztu.

Pasażerowie będą się łączyć z Internetem przez zainstalowaną w wagonach sieć WiFi. Internet w pociągach będzie odpłatny. PKP chce także zapewnić podróżującym usługi multimedialne. Za dodatkową opłatą będzie można oglądać filmy i seriale. W ofercie ma się znaleźć co najmniej 40 filmów pełnometrażowych i 15 seriali. Repertuar będzie zmieniany raz w miesiącu.

Reklama