Stanie się tak pomimo niespełnienia się warunków zawieszających przewidzianych w parafowanym w dniu 23 września 2013 r. projekcie umowy wspólników w sprawie tego projektu, podały spółki.

Prace będą kontynuowane "pomimo  niespełnienia się warunków zawieszających przewidzianych w parafowanym w dniu 23 września 2013 r. projekcie umowy wspólników w sprawie uzgodnienia warunków nabycia udziałów w PGE EJ1 sp. z o.o., spółce celowej do realizacji programu jądrowego" - czytamy w komunikacie PGE.

We wrześniu br. w wyniku prac związanych z wypracowaniem projektu umowy nabycia udziałów w spółce celowej do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej spółki te parafowały umowę wspólników. Według tej umowy, KGHM, Tauron oraz Enea nabędą po 10 proc. udziałów w PGE EJ1.

W lutym 2012 r. PGE podało, że pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce, o mocy ok. 3000 MW, zostanie uruchomiona w 2025 r. Dotychczas planowano uruchomienie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej na rok 2020. Druga elektrownia jądrowa, o takiej samej mocy, ma powstać do 2029 r.

PGE, KGHM, Tauron i Enea już kilkakrotnie przedłużały termin obowiązywania listu intencyjnego w sprawie nabycia udziałów w spółce celowej, która zbuduje i będzie eksploatować elektrownię atomową. 

>>> Czytaj również: Oto 9 najstarszych elektrowni atomowych na świecie (ZDJĘCIA)