Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, spadł o 0,1 pkt do 89,7 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Choć spadki są coraz mniejsze, ich kontynuacja sugeruje stabilizację, a nawet niewielką poprawę na rynku pracy w 2014 roku.

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia od lipca 2013 r. utrzymuje tendencję spadkową, co zwiastuje stabilizację, a nawet niewielką poprawę na rynku pracy w 2014 roku. Spadki są jednak, z miesiąca na miesiąc coraz wolniejsze" - czytamy w raporcie.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca wartość wskaźnika zmalała o 0,1 punktu, podczas gdy w sierpniu i we wrześniu 2013 r. malał on o około 0,8 punktu miesięcznie.

"Coraz silniej zarysowujące się ożywienie jest jeszcze zbyt słabe i trwa zbyt krótko, by mieć istotne przełożenie na spadek bezrobocia. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym stopa bezrobocia nie uległa większym zmianom w ciągu całego 2013 roku, podobnie jak w listopadzie, kiedy wyniosła 13,6 proc. Zmiany na rynku pracy a zwłaszcza wielkość bezrobocia i jego stopa reagują zwykle ze znacznym opóźnieniem w stosunku do zmian zachodzących w sferze realnej gospodarki" - zaznaczono w materiale.

Reklama

Po pierwsze we wczesnej fazie ożywienia, przedsiębiorcy zwiększony popyt na pracę zaspakajają innymi formami zatrudnienia niż wzrost liczby etatów (np. wydłużanie czasu pracy czy zatrudnianie na umowę zlecenie lub w niepełnym wymiarze czasu). Po drugie, w okresach spowolnienia i recesji w gospodarce dochodzi często do zmian w jej strukturze, tłumaczy BIEC.

"Po trzecie, w gospodarkach takich jak Polska, istotne znaczenie dla rynku pracy odgrywają małe i średnie przedsiębiorstwa. To one zatrudniają ponad 60 proc. wszystkich pracujących. Dopóki firmy te realizują strategię przetrwania i nie przystępują do ekspansji, trudno liczyć na wzrost zatrudnienia. Liczne badania pokazują silny związek pomiędzy wzrostem zatrudnienia a wzrostem akcji kredytowej dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw" - konkludują analitycy.

>>> Przeczytaj więcej prognoz dotyczących rynku pracy w 2014 roku:

Bezrobocie: Pracodawcy niedługo zaczną znów zatrudniać

Pomimo poprawy na rynku pracy w planach firm więcej zwolnień niż nowych etatów