Liczony w złotych eksport wyniósł 59,287 mld zł, tj. o 3,2 proc mniej niż w październiku i równocześnie o 6,7 proc więcej niż przed dwunastoma miesiącami.

"Oczekiwane w listopadzie ograniczenie eksportu jest spowodowane czynnikami o charakterze sezonowym. Zazwyczaj to na październik przypada szczyt zatowarowywania sieci handlowych na okres świąt. W listopadzie aktywność wciąż jest wysoka, ale zazwyczaj już nieco niższa. W roku bieżącym korekta ta może okazać się płytsza niż przed rokiem, wyniki bowiem miesiąca poprzedniego okazały się nieco słabsze od zakładanych. Wskazuje to na rozciągnięcie okresu dostaw" - czytamy w komunikacie KUKE.

Ostatnie miesiące przyniosły krzepnięcie czynników działających w kierunku obniżenia statystyk tempa wzrostu eksportu. Pierwszym z nich jest poprawa popytu zgłaszanego przez odbiorców krajowych. Ponadto w ostatnim czasie mocno skomplikowała się sytuacja w wymianie z partnerami z Europy Środkowej i Wschodniej, wskazują analitycy.

Korporacja oczekuje, że w okresie listopad 2013 - styczeń 2014 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 6,8 proc w euro, a w wymiarze złotowym o 8,2 proc.

Reklama

"Bieżące szacunki eksportu wypracowanego w roku 2013 wskazują na wynik rzędu 156,2 mld euro - lepszy niż w roku 2012 o 5,2 proc. W ujęciu złotowym eksport w roku 2013 mógł zamknąć się kwotą 655,7 mld, czyli wartością o 5,6 proc. wyższą niż w roku 2012" - prognozuje KUKE.

"Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2014 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 170,6 mld euro, co stanowić będzie wynik o 9,2 proc. wyższy niż w roku 2013. W ujęciu złotowym eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 696,9 mld, co odpowiadać będzie wzrostowi o 6,3 proc. w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2013" - czytamy w komunikacie.

Według Korporacji, w miarę poprawy koniunktury na rynku europejskim, zwiększać się też będzie dynamika polskiego eksportu. W roku 2015 eksport może zwiększyć się do 191,0 mld euro (o 12,0 proc.) co w wymiarze złotowym odpowiadać będzie kwocie 762,2 mld (wzrost o 9,4 proc.).

>>> Po rekordowej produkcji z poprzedniego sezonu handel koncentratem jabłkowym w Europie zamarł. Polscy producenci czekają na wzrost cen. Sok z polskich jabłek zalał Europę