Bruksela chce sprawdzić, czy warunki udzielania pozwoleń na emisję filmów są zgodne z unijnym prawem. Otwarte dziś postępowanie antymonopolowe dotyczyć będzie wytwórni takich jak 20th Century Fox czy Warner Bros. Wśród europejskich nadawców płatnej telewizji są m.in. Canal Plus i Sky Italia.

Pozwolenia na emisję amerykańskich filmów zwykle udzielane są na zasadzie terytorialności. Oznacza to, że dany film dostępny jest tylko w jednym kraju tam, gdzie działa nadawca telewizji internetowej i satelitarnej. Komisja Europejska zwraca uwagę na ograniczenia, jakie mogą się z nią wiązać. - W naszym postępowaniu chcemy przyjrzeć się restrykcjom dotyczącym sprzedaży treści widzom z innych krajów członkowskich oraz abonentom, którzy podróżują za granicę - powiedział unijny komisarz ds. konkurencyjności Joaquin Almunia.

Chodzi więc o przypadki, w których na przykład osoba mieszkająca w Polsce chciałaby wykupić usługi telewizyjne w Wielkiej Brytanii, ale nie może tego zrobić, bo są one dostępne tylko na Wyspach. Podobne problemy mogą się pojawić, gdy telewizję - wykupioną w Polsce - chcielibyśmy oglądać na wakacjach we Włoszech. Zdaniem Komisji, takie ograniczenia, mogą stanowić naruszenie unijnych zasad antymonopolowych.

>>> Łączny udział w ogólnopolskim rynku oglądalności tzw. "wielkiej czwórki" stacji (TVP1, TVP2, TVN i Polsatu) w grupie widzów powyżej 4. roku życia spadł do 48,26 proc. w 2013 r.

Reklama