Jeśli sytuacja na rynku będzie korzystna, PKO BP nie wyklucza kolejnej emisji w połowie lub w II półroczu tego roku, ale waluta nowej transzy zostałaby ustalona w późniejszym terminie, dodał.

"Ta emisja jest dla nas bardzo ważnym uzupełnieniem planów finansowych. Cieszymy się z wyników i z tego, że udało się ja uplasować. Popyt inwestorów ponad 4-krotnie przewyższył wartość transakcji" - powiedział Papierski podczas telekonferencji poświęconej wynikom emisji.

Ostateczna wycena wyniosła 115 pbs ponad MidSwap. Kupon wyniósł 2,324 proc.

"Jest to najkorzystniej uplasowana emisja polskiego emitenta korporacyjnego na rynku międzynarodowym. Emisja została przeprowadzona w sprzyjających warunkach rynkowych, przy dużym popycie ze strony inwestorów" - czytamy w komunikacie PKO BP.

Reklama

Bank podał, że wyszedł na rynek z marżą w wysokości 130 bps, która w trakcie budowania książki popytu zostało obniżona aż o 15 bps. Dzięki temu mógł osiągnąć historycznie niską marżę, stanowiącą - jak podkreślono - nowy, znacznie korzystniejszy benchmark dla jego wyceny kredytowej.

>>> Czytaj też: Obligacje korporacyjne: spółki z Catalyst wypłacą w tym roku ponad 2,5 mld zł odsetek

Inwestorzy złożyli niemal 200 zapisów, z czego 86 proc. inwestorzy europejscy, ponad 7 proc. z Ameryki Północnej oraz ponad 3 proc. inwestorzy azjatyccy. Po alokacji struktura transakcji według typu inwestorów przedstawia się następująco: ponad 41 proc. zakupili doradcy inwestycyjni, 17 proc. fundusze inwestycyjne, ponad 10% towarzystwa ubezpieczeniowe, natomiast udział banków wyniósł ok. 9 proc.

"Ta emisja zaspokaja nasze potrzeby finansowe na najbliższe miesiące. Ale będziemy dalej obserwować rynek i jeżeli sytuacja będzie tak korzystna, jak w ostatnich tygodniach, to nie wykluczamy kolejnej emisji w połowie roku lub w drugiej połowie roku" - zapowiedział też Papierski.

Decyzja co do wyboru waluty będzie zależała od sytuacji, dodał.

Aranżerami emisji były banki: Citigroup z Londynu, Banco Santander, Societe Generale oraz UBS Limited. Obligacje notowane będą na Giełdzie Papierów Wartościowych w Luksemburgu, a także w Warszawie.

Emisja na kwotę 500 mln euro jest kolejną emitowaną w ramach otwartego w 2008 r. programu EMTN. Dotychczas, w ramach programu, PKO BP poprzez celową spółkę zależną uplasował cztery transze: w 2010 r. na kwotę 800 mln euro, w 2011 r. na kwotę 250 mln CHF, zaś w 2012 r. na kwotę 50 mln euro oraz 500 mln CHF.

Rating programu EMTN, przyznany przez agencję Moody's, został określony na poziomie A2 dla długu niezabezpieczonego oraz Prime-1 dla długu krótkoterminowego, zaś rating przyznany przez agencję Standard and Poor's na poziomie A- dla długu niezabezpieczonego.

Ponadto w 2012 r. PKO BP wyemitował obligacje zgodne z Regulacją 144A, na kwotę 1 mld USD. Była to jedna z pierwszych tego typu emisji przeprowadzona przez bank z Europy Środkowej i pierwsza emisja na rynek amerykański przeprowadzona przez bank pochodzący z Polski.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Skonsolidowany zysk netto Banku w I-III kw. 2013 roku wyniósł 2,29 mld zł.

>>> Czytaj też: Podsumowanie 2013 roku na GPW: 65 debiutów, 17-proc. wzrost obrotów