Wzrostem gospodarczym o najwyższej jakości może pochwalić się Szwecja, Szwajcaria i Singapur. Indeks Escape opisuje rozwój kraju w aspekcie gospodarczym, społecznym, technologicznym, politycznym i środowiskowym. Analizując gospodarkę kraju pod różnym kątem, indeks określa zdolność danego kraju do ucieczki z pułapki średnich dochodów w przypadku gospodarek wschodzących oraz stagnacji po kryzysie finansowym dla gospodarek rozwiniętych.

Jakość wzrostu gospodarczego oznacza jego trwałość i pozytywny wpływ na jakość życia

– Polska po raz kolejny znalazła się pośród 42 największych gospodarek świata analizowanych przez PwC pod kątem jakości wzrostu gospodarczego – wyjaśnia Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC. Według analityka, pułapka średnich dochodów występuje, gdy np. w gospodarkach wschodzących rosną wynagrodzenia i następuje spadek konkurencyjności kosztowej, a w efekcie nie jest możliwe ani konkurowanie z rozwiniętymi gospodarkami w zakresie innowacyjności i wysokich kwalifikacji, ani w zakresie taniej produkcji z gospodarkami o niskich dochodach.

Najwyższa jakość rozwoju - na Północy

Reklama

W zestawieniu ESCAPE bardzo wysokie miejsca od 2000 r. zajmują kraje Europy Północnej: Szwecja (1. miejsce), Szwajcaria (2. miejsce), Holandia (4. miejsce), Finlandia (5. miejsce) i Dania (6. miejsce). Poza Europą dobre wyniki osiągnął Singapur (3. miejsce), a coraz lepsze pozycje w indeksie mają także takie kraje jak Australia, która awansowała z 13. miejsca w 2000 roku na 7. w 2012 roku, czy Chile, przenosząc się na 16. miejsce w 2012 roku z 21. zajmowanego dwa lata wcześniej.

– Polska, Rumunia i Rosja wykazują w ostatnich latach szczególnie silny wzrost. Aby przejść do klubu zaawansowanych gospodarek w naszym zestawieniu, nie wystarczy po prostu dobrze radzić sobie według tradycyjnych wskaźników ekonomicznych, takich jak wzrost PKB czy inflacja – podkreślił Mateusz Walewski. – Wskaźnik ESCAPE obejmuje znacznie szerszy zakres parametrów – m.in. jakość systemu zdrowia i edukacji, zaawansowanie technologii komunikacyjnych czy efektywne i stabilne otoczenie prawne – dodał.

Czytaj więcej o prognozach Komisji Europejskiej >>> Polska znajdzie się wśród unijnych liderów wzrostu PKB

Jak wyjaśnia ekonomista, takie czynniki przekładają się na jakość życia oraz długoterminowy wzrost gospodarczy. Są więc istotne przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w danym kraju, zarówno inwestycji produkcyjnych, jak i rozszerzaniu działalności handlowej.Wskaźnik ESCAPE uwzględnia 20 indywidualnych zmiennych, ważonych równo na poziomie 5 proc. Obejmuje on 42 największe gospodarki świata - około 85 proc. światowego PKB w 2012 roku. Wyniki dostępne są dla trzech lat: rok bazowy 2000, rok 2007 jako ostatni przed uderzeniem globalnego kryzysu finansowego oraz rok 2012 jako najnowsze dostępne dane, wskazujące na szereg wskaźników uznawanych w niniejszym opracowaniu.

>>> 50 najbardziej wpływowych ludzi polskiej gospodarki 2014

ikona lupy />
Państwa wykazujące największy wzrost w latach 2000-2012. Ranking według wskaźnika ESCAPE opracowanego przez PwC / Media