Pierwszy odwiert gazu łupkowego o charakterze komercyjnym może zostać wykonany już w tym roku, uważa minister środowiska Maciej Grabowski.

Według niego, łączna liczba odwiertów wykonanych w tym roku może wynieść co najmniej 30 - dotychczas inwestorzy ukończyli 55 odwiertów.

"Ten rok będzie przełomowy, jeśli chodzi o sprawy związane z gazem łupkowym. Po pierwsze - będzie ustawa, ale też mamy dobre wiadomości od samych inwestorów - coraz więcej odwiertów jest wykonywanych i to odwiertów obiecujących. Myślę, że możemy w tym roku mieć pierwszy odwiert o charakterze komercyjnym. Nie jest to, oczywiście, pewne, natomiast wydaje mi się, że taka możliwość jest absolutnie realna i to mówię głównie o odwiertach wykonywanych na Pomorzu" - powiedział Grabowski podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że firmy robią już odwierty horyzontalne - czyli te, które są najbardziej zbliżone do metody szeroko stosowanej już np. w USA.

"W tym roku sądzę, że co najmniej 30 otworów za gazem łupkowym - jak mówią geolodzy - będzie wykonanych. Do tej pory było ich wykonanych 55. Stąd to moje przekonanie, że rok 2014 będzie przełomowy, jeśli chodzi o tę dziedzinę" - powiedział też minister.

Obecny na konferencji premier Donald Tusk zadeklarował, że w ocenie rządu nie ma obecnie większych obaw czy ryzyk wychodzenia kolejnych inwestorów z Polski. Według niego, istotne są tu trzy informacje: doprowadzenie do końca prac nad ustawą regulującą branżę, zapobiegnięcie wprowadzenia nowych regulacji unijnych oraz "świetne informacje" dotyczące wykonanych już odwiertów.

Na początku stycznia br. nowy główny geolog kraju i wiceminister środowiska Sławomir Brodziński mówił jednak, że komercyjne wydobycie gazu łupkowego nie rozpocznie się w tym roku, wbrew niedawnym zapowiedziom, a termin rozpoczęcia eksploatacji jest na razie trudny do przewidzenia.

Według stanu na dzień 1 stycznia 2014 r., w Polsce obowiązują 94 koncesje na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż węglowodorów, w tym gazu z łupków. Koncesje te zostały udzielone na rzecz 34 polskich i zagranicznych podmiotów (koncesjonariuszy).