Łączna dzienna skala zmian w przypadku papierów niemieckich była jednak większa, ze względu na gorsze niż oczekiwano dane o produkcji przemysłowej w Niemczech. Dane non-farm payrolls z USA podobnie jak gorsze niż oczekiwano dane o produkcji przemysłowej w Niemczech nie przerwały procesu obniżek spreadów ASW i stawek CDS krajów południa Europy. Sądzimy, że tak dane o produkcji w Niemczech, jak i dane z amerykańskiego rynku pracy były obciążone efektami jednorazowymi (w przypadku Niemiec kalendarzowymi, zaś w przypadku USA pogodowymi). Wskazują na to dane o bezrobociu w USA oraz poprawiające się wskaźniki zatrudnienia w danych PMI w Europie. Tym samym uważamy, że niewielkie obniżki dochodowości UST 10Y i Bundów 10Y mają charakter przejściowy.

Krajowy rynek obligacji korzystał na spadkach dochodowości na bazowych rynkach długu. Rentowności polskich papierów spadły o 3-6 pb. w segmencie 5-10Y i wzrosły o 1 pb. w segmencie 2Y. Jednocześnie doszło do nieznacznego zwężenia się marży ASW w segmencie 5-10Y oraz rozszerzenia w nieco większej skali w segmencie 2Y.

W poniedziałek spodziewamy się utrzymania rentowności na zbliżonych do piątkowego zamknięcia poziomach. Od wtorku, po ogłoszeniu przez MF w poniedziałek oferty na czwartkową aukcję, oczekujemy korekty, skoncentrowanej na długim końcu krzywej. Skala korekty nie powinna przekroczyć 5-8 pb. w segmencie 5-10Y i nie powinna dotknąć papierów 2Y.

Negatywne zaskoczenia danymi non-farm payrolls oraz danymi o zamówieniach i produkcji w Niemczech przełożyły się na spadki stawek 10Y IRS w strefie euro, co pośrednio wpłynęło na obniżenie stawek złotowych. Zmiana ta przełożyła się na zwężenie spreadu 10Y/2Y IRS PLN o 10 pb. Kontynuacja odbicia na giełdach, wzrosty cen surowców energetycznych oraz poprawiające się dane makro ze strefy euro i polski powinny wpłynąć na powrót stawek IRS PLN z długiego końca krzywej do poziomów z początków ostatniej dekady stycznia. Efekt ten będzie naszym zdaniem wspierany przez niskie odczyty inflacji w kraju, które powinny hamować w krótkim okresie wzrosty „krótkich” stawek IRS w PLN. W konsekwencji spodziewamy się powrotu spreadu 10Y/2Y IRS PLN do poziomu z połowy stycznia. Elementem ryzyka dla tego scenariusza jest odczyt PKB w Polsce za IV kw. 2013 r. Zważywszy jednak równoległe przesunięcie krzywej, które miało miejsce po publikacji w końcu stycznia wstępnych danych o PKB w 2013 r., takie ryzyko wydaje nam się niskie.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.