Całkowite portfolio projektów farm wiatrowych w dewelopmencie PEP wynosi obecnie ok. 1.000 MW, a ich ukończenie planowane jest na lata 2014-2021.

"Na dzień31 grudnia 2013 roku Grupa planuje w 2014 roku ponieść nakłady na rzeczowe aktywa trwałe w szacunkowej łącznej kwocie około 486 mln zł. Kwoty te przeznaczone będą głównie na zakup nowych maszyn i urządzeń w realizowanych projektach, a w szczególności na sfinansowanie: budowy elektrowni wiatrowych, development oraz rozpoczęcie budowy kolejnych farm wiatrowych" - czytamy w raporcie rocznym.

PEP dąży do finansowania poszczególnych projektów w 70-80% udziałem kredytów, a w 20-30% kapitałem własnym, podano także.

"Całkowite portfolio projektów farm wiatrowych w dewelopmencie wynosi obecnie ok. 1.000 MW, których ukończenie planowane jest na lata 2014-2021. Do końca 2013 roku został zakończony dewelopment 466 MW, z których 302 MW sprzedano (FW Suwałki, FW Tychowo, FW Jarogniew/Mołtowo, FW Wartkowo, FW Pągów, FW Klukowo/Samborsko, FW Myślino), 80 MW działa w ramach Grupy PEP (FW Puck, FW Łukaszów, FWModlikowice), a dwie farmy o mocy 66,7 MW (FW Gawłowice, FW Rajgród) są w trakcie budowy. Trwają prace nad pozyskaniem finansowaia dla farmy o mocy 33,8 MW" - czytamy dalej.

Reklama

Obecnie projekty o łącznej mocy 131,5 MW posiadają już miejscowy plan zabudowy, decyzję środowiskową, warunki przyłączenia i pozwolenia na budowę, projekty o łącznej mocy 270 MW posiadają już miejscowy plan zabudowy, decyzję środowiskową oraz warunki przyłączenia, projekty o łącznej mocy 63 MW posiadają już miejscowy plan zabudowy i warunki przyłączenia, projekty o łącznej mocy 50 MW - miejscowy plan zabudowy i decyzję środowiskową, projekty o łącznej mocy 139 MW - miejscowy plan zabudowy, projekty o łącznej mocy 9 MW - warunki przyłączenia i decyzję środowiskową, projekty o łącznej mocy 20 MW - warunki przyłączenia, podano także.

"W zakresie rozwoju outsourcingu i wytwarzania energii w oparciu o biomasę, Grupa PEP przygotowuje do realizacji projekt budowy i eksploatacji elektrowni biomasowej o mocy około 31 MW, przyłączonej do sieci energetycznej" - napisała także spółka.

PEP specjalizuje się w rozwoju, wdrażaniu i zarządzaniu projektami w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła oraz produkcji paliw energetycznych. Obiekty zarządzane przez spółkę wytwarzają ponad 8% energii odnawialnej w kraju uzyskiwanej z wiatru i spalania biomasy. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2005 r.

>>> Czytaj też: Rząd zmienia politykę wobec OZE. Budowa wiatraków na Bałtyku może zostać zamrożona