W ciągu dnia rentowności amerykańskich i niemieckich skarbówek 10Y rosły, przy czym w wypadku papierów niemieckich chwilowe odwrócenie tego trendu przyniosły publikacje słabszych niż pierwotnie oczekiwano danych PMI z Europy. Jednak w skali całego dnia rentowności papierów niemieckich 10Y wzrosły o 2 pb., zaś amerykańskich o 2 pb. Wzrostom tym sprzyjały zgodne z oczekiwaniami informacje z amerykańskiego rynku pracy oraz publikacja danych o inflacji w USA, która pokazała dalszy powolny wzrost cen konsumentów za oceanem. Pomimo pewnych oznak uspokojenia sytuacji na rynkach, nieznacznie wzrosły marże ASW krajów południa Europy.

Krajowy rynek długu negatywnie zareagował na wzrost napięcia na Ukrainie oraz informacje o niższym niż pierwotnie oczekiwano odczycie danych PMI z Chin. W konsekwencji rano rentowności rosły. Trend ten odwrócił się po publikacji rozczarowujących danych PMI z Europy. W efekcie na koniec dnia krzywa dochodowości obniżyła się o 2-4 pb. na całej swojej długości, przy czym największy ruch, tradycyjnie można było zaobserwować w segmencie 5Y. W przypadku kontraktów IRS ruch ten był nieco większy, w segmencie 5-10Y wyniósł 5-6 pb., prowadząc do nieznacznego rozszerzenia marż ASW. Marże ASW dla papierów nominowanych w EUR pozostały stabilne.

W piątek spodziewamy się stabilizacji na globalnym rynku długu. Sprzyjać jej powinien brak publikacji ważniejszych danych makroekonomicznych. Pewną perspektywę nieznacznych spadków dochodowości mają papiery niemieckie, gdzie wpływać na nie ma szansę dalsza konsumpcja danych PMI z Europy. Krajowe papiery mogą zostać dotknięte przez rosnące napięcie na Ukrainie, jednak ten negatywny wpływ w krótkim terminie powinien być umiarkowany i potencjalne wzrosty dochodowości nie powinny przekroczyć kilku 2-4 pb. Jest to jednak wyłącznie scenariusz ryzyka, w scenariuszu bazowym zakładamy uspokojenie sytuacji i nieznaczne spadki rentowności.

Początek przyszłego tygodnia powinien przynieść stabilizację dochodowości krajowego długu. Sprzyjać jej mają szansę publikacje danych Ifo z Niemiec, zapowiedziane na przyszły tydzień. Kolejnym czynnikiem stabilizującym sytuację na rynku długu może być publikacja danych o inflacji z Europy. W dalszej części tygodnia spodziewamy się ogłoszenia danych o PKB Niemiec i USA, które mają szansę być nieco lepsze niż oczekuje rynek, podobnie jak dane o PKB w Polsce. W konsekwencji powinno to przynieść nieznacznie wyższe niż obecnie rentowności krajowego długu, przy jednoczesnym spadku marż ASW dla papierów w PLN.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.