Nestle – największa firma spożywcza na świecie - zapowiedziała zmiany w statucie, by dostosować się do nowych, obowiązujących w Szwajcarii przepisów w sprawie limitów wynagrodzeń kadry zarządzającej.

Inwestorzy będą mieli decydujący głos w sprawie wynagrodzeń, w tym również kadry zarządzającej – napisał w liście do akcjonariuszy koncern Nestle.

Zmiany w przepisach są skutkiem referendum z zeszłego roku, w którym Szwajcarzy zaakceptowali jedne z najbardziej wyśrubowanych limitów wynagrodzeń dla kadry zarządzającej. Tym samym Szwajcaria stała się jednym z nielicznych państw, w którym do ustalenia limitu wynagrodzeń wymagana jest opinia udziałowców.

Zaproponowaliśmy zmiany na rok przed wejściem w życie nowych przepisów, aby mieć pewność, że dostosujemy się do przepisów, a także po to, aby być na czele firm, które wprowadzają nowy ład korporacyjny w Szwajcarii – pisze w liście Peter Brabeck-Letmathe, prezes Nestle.

Reklama

Na dostosowanie się do nowych przepisów szwajcarski rząd dał czas przedsiębiorstwom czas do końca przyszłego roku. Nowa polityka ma na celu zwalczanie zawyżonych wynagrodzeń kadry zarządzającej. Inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie podjął Thomas Minder, szef przedsiębiorstwa produkującego ziołowe pasty do zębów.

Zmiany przepisów zobowiązują również przedsiębiorstwa do corocznych wyborów dyrektorów. W tej chwili w Nestle, jak również w innych szwajcarskich przedsiębiorstwach, obowiązuje trzyletni termin wyboru nowych władz.

Spotkanie udziałowców

Jeżeli udziałowcy odrzucą proponowane zmiany dotyczące wynagrodzeń, kolejną szansę na przyjęcie zmian będą mieli na tegorocznym walnym zgromadzeniu, nadzwyczajnym zgromadzeniu akcjonariuszy lub przyszłorocznym walnym zgromadzeniu – czytamy w liście otwartym do akcjonariuszy. Akcjonariusze Nestle mają się spotkać 10 kwietnia w Lozannie.

Dyrektor generalny Nestle Paul Bulcke zarobił w ostatnim roku 10,6 mln dol., czyli o 6,7 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z danych firmy.

>>> Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach rosną powoli. Jedynie w 5 proc. firm pracownicy domagają się wyższych płac. Czytaj więcej na ten temat.