Wszystko wskazuje na to, że zakończenie budowy drugiej linii metra nastąpi 30 września - twierdzi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Obecnie trwa budowa łącznika pod tunelem Wisłostrady, powinna ona zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy. Linia biegnie w kierunku Pragi i Bemowa - poinformowała prezydent stolicy w radiowej Jedynce.

Hanna Gronkiewicz - Waltz dodała, że trasa kolejnych linii metra zależy od wyników badań natężenia ruchu w różnych miejscach miasta.

Prezydent Warszawy odniosła się też do decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że tzw. janosikowe, czyli podatek płacony przez bogatsze samorządy na rzecz biedniejszych jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Dał Sejmowi 18 miesięcy na zmianę przepisów. Hanna Gronkiewicz - Waltz powiedziała, że cieszy ją ta decyzja i ma nadzieję, że janosikowe będzie naliczane inaczej już od 1 stycznia 2015 roku.

Prezydent stolicy dodała, że wysokość janosikowego, jakie płaci Warszawa, wystarczyłaby na pokrycie kosztów budowy sześciu nowych odcinków linii metra.