Po dniu zdominowanym przez wydarzenia na Ukrainie dziś więcej uwagi powinno być poświęcone bezpieczeństwu jądrowemu. W Hadze trwa szczyt nuklearny z udziałem przedstawicieli 53 państw oraz organizacji międzynarodowych. Gospodarzem spotkania jest premier Holandii Mark Rutte.

Bezpieczeństwo składowania radioaktywnych odpadów

Ograniczenie zagrożenia nuklearnego na świecie i zapewnienie większego bezpieczeństwa składowania materiałów radioaktywnych - to cele jakie przyświecają uczestnikom haskiego szczytu. Chodzi przede wszystkim o to , aby opracować takie mechanizmy współpracy, dzięki którym wzbogacony uran nie dostanie się w niepowołane ręce.

Wczoraj na sesji plenarnej omawiano fikcyjne scenariusze działań wobec potencjalnego niebezpieczeństwa. Dziś dyskusje będą kontynuowane na poziomie bardziej nieformalnym poziomie. Inicjatorem spotkań na najwyższym szczeblu jest prezydent Barack Obama, który już 5 lat temu uznał nuklearny terroryzm z największe zagrożenie współczesnego świata.

Reklama

Pierwszego dnia szczytu w Hadze dużo więcej jednak mówiło się o zagrożeniu przed jakim stoi Ukraina ze strony Rosji. Przywódcy krajów grupy G7 po nadzwyczajnych obradach uzgodnili, że zamiast szczytu G8 w Soczi , spotkanie w gronie liderów tylko siedmiu najważniejszych gospodarek świata odbędzie się w czerwcu w Brukseli.