Tym samym rynek wykonał tzw. ruch powrotny po wyraźnym umocnieniu się amerykańskiej waluty kilka dni wcześniej. Co dalej? Williams i Kocherlakota dawali do zrozumienia, że FED nie jest w stanie precyzyjnie podać ram czasowych dla pierwszej podwyżki stóp procentowych. Tym samym rynek nie powinien nadmiernie wiązać się z „obietnicą” Janet Yellen, że polityka zostanie zacieśniona 6 miesięcy po wygaszeniu programu QE3. Oczywiście wiele w tej materii pokażą kolejne dane makroekonomiczne. Jeżeli gospodarka zacznie wiosną przyspieszać, to inwestorzy tak czy inaczej będą bardziej faworyzować dolara, licząc na to, że FED będzie chciał jednak pomału przygotowywać rynki finansowe na to, co w zasadzie wydaje się być nieuniknione w 2015 r. Dzisiaj w kalendarzu mamy szereg publikacji z amerykańskiego rynku nieruchomości (godz. 14:00 i 15:00), ale ważniejsze mogą okazać się dane nt. zaufania konsumentów (indeks Conference Board za marzec poznamy o godz. 15:00 – szacunki mówią o wzroście do 78,6 pkt.), a także regionalny odczyt indeksu FED z Richmond (prognoza 2 pkt. wobec -6 pkt. w lutym). Lepsze dane niewątpliwie umocnią dolara. Bo perspektywy dla euro są słabe. Po niższych od prognoz indeksach ZEW i PMI dla Niemiec, dzisiaj mieliśmy rozczarowanie odczytem IFO, czyli miernika nastrojów w niemieckim biznesie. Wprawdzie niewielkie (indeks spadł w marcu do 110,7 pkt. z 111,3 pkt. w lutym), ale to już sygnał, że Niemcy będą coraz bardziej obawiać się zaostrzenia gospodarczego kursu względem Rosji. Dzisiaj o godz. 17:00 zaplanowano też wystąpienie szefa ECB w Paryżu. Pytanie, czy Mario Draghi odniesie się w jakiś sposób do tej kwestii, która de facto może wydłużyć okres stagnacji europejskiej gospodarki. Warto też zwrócić uwagę na głosy, zwracające uwagę, że zbyt silne euro może zaszkodzić gospodarce…

Na wykresie koszykowego BOSSA USD widać, że wczoraj wieczorem doszło jednak do realizacji zakładanego kilka dni wcześniej ruchu powrotnego w okolice 68 pkt. (minimum wyniosło 68,006 pkt.). Tym samym teraz powinniśmy wracać do zwyżek dolara. Ciekawy układ ma wykres tygodniowy. Niemniej dopiero sforsowanie szerokiej strefy oporu 68,50-68,70 pkt. będzie mocnym sygnałem zmiany trendu.

Na EUR/USD widać, że wczoraj osiągnięte zostały okolice 1,3875, które idealnie wpisują się w koncepcję ruchu powrotnego – strefa 1,3877-1,3915 to silny opór, którego przejście negowałoby koncepcję spadkową w średnim terminie, ale i też byłoby dość trudne biorąc pod uwagę brak fundamentalnych impulsów do takiego ruchu. W krótkim ujęciu znów powraca kwestia oporu na 1,3840, biorąc pod uwagę trudności z jego wyraźnym sforsowaniem dzisiaj rano. Wiele wskazuje na to, że wczorajszy szczyt zakończył korektę, po której powinniśmy powracać do koncepcji spadkowej. Potwierdzeniem tego faktu byłoby zejście EUR/USD jeszcze dzisiaj w okolice 1,3760-75 i sforsowanie ubiegłotygodniowego dna na 1,3748 już jutro. Generalnie, koncepcja naruszenia okolic 1,37 jeszcze w tym tygodniu wciąż pozostaje aktualna.

Nota prawna:

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.