Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” donosi o 300 raportach na temat kanclerz Merkel, przy czym powołuje się na informacje od Edwarda Snowdena. „Der Spiegel” dotarł do ściśle tajnej listy światowych przywódców, którymi interesowały się amerykańskie służby. Są wśród nich m.in Baszar al-Assad, Aleksandr Łukaszenko i Angela Merkel, na temat której napisano w 2009 roku ponad 300 raportów. Dowodzi to, iż niemiecka kanclerz rzeczywiście była celem amerykańskiego wywiadu.

Pod koniec ubiegłego roku „Der Spiegel” po raz pierwszy podał, że służby specjalne USA zbierają w Europie nie tylko dane telekomunikacyjne, ale też podsłuchują wpływowych polityków, w tym Angelę Merkel. Ujawnienie informacji doprowadziło do znacznego ochłodzenia niemiecko-amerykańskich relacji.

>>> Zajęcie Krymu przez Rosję wielu osobom otworzyło oczy na prawdziwe zamiary Władimira Putina, a tym samym wzbudziło zaniepokojenie o militarny układ sił w Europie

Kontrowersyjne wsparcie dla członków NATO

Reklama

Wobec napiętej sytuacji na wschodzie Europy, Niemcy wesprą wojskowo tamtejsze kraje NATO - podaje tygodnik. Władze w Berlinie chcą wysłać sześć myśliwców do państw bałtyckich.

Niemcy chcą mocniej zaangażować się w natowską operację kontroli przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią. Poza tym Berlin rozważa skierowanie na Bałtyk swojego okrętu wojennego. Cytowany przez „Spiegla” minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier zastrzegł co prawda, że w tej trudnej sytuacji trzeba zachować zimną krew i nie dać się wciągnąć w militarną eskalację. Ale podkreślił, że Niemcy bezwarunkowo uznają zasadę solidarności w NATO, jak powiedział„nie tylko przy dobrej pogodzie”.

Temat wsparcia dla wschodnich partnerów w NATO budzi jednak w Niemczech kontrowersje. Niemiecka minister obrony, która niedawno opowiedziała się za wzmocnieniem obecności sojuszu na jego wschodnich granicach, była głośno krytykowana. Zarzucono jej zaognianie i tak napiętej sytuacji międzynarodowej.

>>> - Naszą intencją absolutnie nie jest przekraczanie ukraińskiej granicy. Nie jesteśmy tym zainteresowani - powiedział Ławrow w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji. Ławrow obiecuje:Rosja nie wejdzie na Ukrainę, słowo. Ale zmieni jej konstytucję

ikona lupy />
NATO i Rosja: porównanie sił / DGP