Ławrow zapowiedział, że Moskwa będzie wspólnie z Waszyngtonem i Brukselą wzywać Kijów do rozmów nad kształtem obecnej konstytucji Ukrainy. Jego zdaniem, Ukrainie potrzebna jest federalizacja, a więc większa samodzielność poszczególnych regionów. Powinny one mieć możliwość decyzji - na przykład o wyborze języka czy współpracy z krajem, z którym sąsiadują - "niezależnie od tego czy to Litwa, Polska czy Federacja Rosyjska".

>>> Niemiecki magazyn Der Spiegel ujawnia, że wobec napięcia na wschodzie Europy Niemcy wyślą sześć myśliwców. Rewelacje Spiegla: 300 raportów NSA o Merkel i myśliwce na wschodzie w ramach NATO

Ławrow: odpowiemy tak, by Unia zrozumiała

Siergiej Ławrow oświadczył, że Zachód nie wziął pod uwagę interesów Ukrainy i jej złożonej, wieloetnicznej, wielokulturowej społeczności. Mówił, że przy rosyjskiej aneksji Krymu nie ucierpiało ani jedno ludzkie życie, a tymczasem Zachód ma na sumieniu tysiące ofiar w Iraku, Afganistanie, Libii czy byłej Jugosławii.
W związku z aneksją Krymu Stany Zjednoczone i Unia Europejska wprowadziły sankcje wizowe i ograniczone gospodarcze wobec obywateli Rosji i rosyjskich banków. Amerykański prezydent Barack Obama nie wykluczył kolejnych, jeśli Rosja będzie przejmowała następne regiony Ukrainy.

Reklama

>>> Ci, którzy chcą za pomocą przekupstwa skutecznie załatwić swoje sprawy, ryzykują pobyt w więzieniu. Dlatego wypróbowują wciąż nowe chwyty, licząc na to, że śledczy jeszcze ich nie znają. Mały poradnik korumpowania: gotówka w kopercie to przeszłość

- Odpowiemy na pewno, i to tak, by Unia Europejska zrozumiała, że nie do przyjęcia jest podobne łamanie praw człowieka - ostrzegł szef rosyjskiej dyplomacji Unię Europejską, że jeśli zdecyduje się na wydawanie wiz mieszkańcom Krymu na Ukrainie i na podstawie ukraińskich paszportów, spotka się to ze zdecydowaną reakcją Moskwy.

Zachód przez długie lata stwarzał warunki, aby oderwać Ukrainę od Rosji. Tak w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji „Pierwyj Kanał” mówił Siergiej Ławrow. Minister spraw zagranicznych Rosji dodał, że sankcje państw zachodnich wobec Rosji po przyłączeniu Krymu są próbą "zademonstrowania swojego żalu".

Ławrow powiedział, że Ukrainie jest potrzebna nowa konstytucja, w oparciu o którą stanie się ona federacją regionów. - Trzeba zrobić tak, by każdy region miał możliwość bezpośredniego wyboru swoich władz /…/ oraz zabezpieczania praw swoich obywateli w zakresie finansów, gospodarki, kultury, języka, sfery socjalnej i prawa oraz utrzymywania kontaktów z regionami sąsiednich państw - powiedział szef rosyjskiego MSZ.

Minister Ławrow stwierdził, że praktyka pokazała, iż państwo unitarne, czyli wewnętrznie jednolite, na Ukrainie nie zdało egzaminu.

Putin każe oddać broń

Na Krymie trwa załadunek ukraińskiego sprzętu wojskowego przejętego przez Rosję podczas aneksji półwyspu. Moskiewskie media podają sprzeczne informacje na temat tego czy w całości zostanie zwrócony ukraińskiej armii. Prezydent Władimir Putin w piątek polecił ministrowi obrony oddać Ukrainie sprzęt wojskowy. Wtedy rosyjskie media akcentowały, że dotyczy to jedynie wyposażenia jednostek, które nie przeszły na stronę rosyjską.

Natomiast dziś telewizja "Rossija-24" poinformowała, że prezydent Putin polecił przekazać "cały sprzęt wojskowy pozostający w jednostkach wojskowych na Krymie".
Ukraina już zapowiedziała, że w międzynarodowych sądach będzie domagać się od Rosji kompensacji za utracone mienie wojskowe.


Rosyjskie media podkreślają, że uzbrojenie ukraińskiej armii na Krymie jest w większości bardzo stare i niesprawne. Wczoraj pisały nawet o zwrocie jedynej ukraińskiej łodzi podwodnej "Zaporżje", która ma 44 lata.

>>> - Naszą intencją absolutnie nie jest przekraczanie ukraińskiej granicy. Nie jesteśmy tym zainteresowani - powiedział Ławrow i obiecał: Rosja nie wejdzie na Ukrainę, słowo. Ale zmieni jej konstytucję