Obligacje niemieckie silniej reagowały na spadek stopy bezrobocia w Niemczech i dobre odczyty PMI z Włoch, Francji i Hiszpanii w marcu niż na słabsze niż lutowe dane PMI dla Niemiec i całej strefy euro. W efekcie, przed publikacją danych ISM dla amerykańskiego przemysłu rentowności bunda były kwotowane 1 pb. powyżej poniedziałkowego zamknięcia, zaś amerykańskie 10-latki 3 pb. powyżej poniedziałkowego zamknięcia. Publikacja danych ISM z amerykańskiego przemysłu przełożyła się na wzrosty rentowności, ze względu na dobrą strukturę danych (wyższe nowe zamówieni i produkcja, jedyne co mogło niepokoić to spadek wskaźnika zatrudnienia). W efekcie dochodowości niemieckiego Bunda otarły się na koniec dnia o 1,60%, zaś amerykańskie skarbówki osiągnęły 2,76%. Ruch ten był wsparty przez zaskakująco wysokie odczyty wskaźnika nastrojów konsumentów IBD/TIPP.
Krajowe papiery zyskiwały przez większą część dnia dyskontując, zapowiadane w danych PMI dla przetwórstwa przemysłowego w Polsce, obniżenie aktywności gospodarki. W konsekwencji krzywa dochodowości rządowego długu obniżyła się o 2-3 pb. w segmencie 2-5Y i o 1 pb. w segmencie 8-10Y. Analogicznie obsunęła się w dół krzywa stawek IRS. Większego wrażenia na inwestorach nie zrobiła publikacja danych ISM-przetwórstwo przemysłowe z USA.

W środę spodziewamy się publikacji danych o wzroście cen przemysłu w strefie euro, zamówieniach w amerykańskim przemyśle oraz raportu ADP na temat amerykańskiego rynku pracy. Szczególną uwagę inwestorzy będą zwracać uwagę na dane ADP, które mają szansę zaskoczyć pozytywnie i będą powyżej odczytów z lutego. W konsekwencji oczekujemy dalszych powolnych wzrostów dochodowości papierów amerykańskich i niemieckich oraz stabilizacji krajowych skarbówek.

W perspektywie końca tygodnia kluczowe dla globalnego rynku długu będą informacje na temat sytuacji na rynku pracy w USA (dzisiejsze dane ADP oraz jutrzejsze o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym w USA) i czwartkowa decyzja EBC. Z punktu widzenia krajowych papierów dane z USA, które będą wypychać krzywą amerykańską i niemiecką do góry, prawdopodobnie będę umiarkowanie groźne dla krajowych papierów w segmencie 2-5Y. Informacje z USA i Europy mogą mieć pewien negatywny wpływ na wyceny segmentu 8-10Y. Zważywszy oczekiwane przez nas rozczarowanie decyzją EBC (poziom restrykcyjności polityki pieniężnej pozostanie nie zmieniony) spodziewamy się umiarkowanej presji na wzrost rentowności w długim końcu krajowej krzywej.

Krótki koniec krajowej krzywej będzie poddany presji na obniżki rentowności. Przyczyną tego stanu rzeczy będą spodziewane w końcu miesiąca wykupy papierów i odsetek, gdzie skoncentrowany jest krajowy sektor bankowy, który powinien rolować dług. Od strony makro scenariusz ten będzie wspierany przez oczekiwania nieco wolniejszego odbicia w sferze realnej oraz niskiej inflacji w II kw. W tej sytuacji oczekujemy lekkiego wystromienia krzywej w horyzoncie początku następnego tygodnia.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.