Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się w marcu bieżącego roku o 5,4 proc. rok do roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 9,4 proc.

Szesnastu analityków ankietowanych przez ISBnews szacowało wzrost produkcji sprzedanej przemysłu w marcu na 4,7-7,7 proc. przy średniej w wysokości 6,51 proc. wzrostu (wobec wzrostu o 5,3 proc. rok do roku w lutym tego roku).

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5,7 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i o 0,2 proc. wyższym w porównaniu z lutym bieżącego roku"- głosi komunikat.

Narastająco w styczniu-marcu br. wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 4,8 proc. rok do roku.

Reklama

Polska wśród unijnych liderów wzrostu produkcji przemysłowej. Zobacz dane o sektorze przemysłowym w Europie

Produkcja wzrosła w 22 z 34 działów przemysłu

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 22 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w marcu 2014 r.

"W stosunku do marca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 22 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 33,9 proc., wyrobów farmaceutycznych – o 21,5 proc., mebli – o 21,3 proc., maszyn i urządzeń – o 18,2 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 16,4 proc. oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 16,3 proc." - czytamy w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku wystąpił w 12 działach, m.in. wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 14,1 proc., w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 11,3 proc., napojów – o 9,2 proc. oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 7,3 proc., podał też GUS.

"Wzrost zrealizowanych robót budowlanych odnotowano we wszystkich działach budownictwa, zarówno w porównaniu z marcem ub. roku, jak i lutym br. W stosunku do marca ub. roku wzrost ten wyniósł: w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - 48,6 proc., w jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi - 21,7 proc., a w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - 11,7 proc." - czytamy dalej.

Produkcja firm budowlanych wzrosła o 17,4 proc.

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych zwiększyła się w marcu br. o 17,4 proc. rok do roku, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 24,2 proc.

Według ekonomistów ankietowanych przez agencję ISBnews, produkcja budowlana w ostatnim miesiącu odnotowała wzrost o 13,91 proc. (prognozy: 5,0-25,1 proc.) wobec wzrostu o 14,4 proc. rok do roku w lutym.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 15,5 proc. niż w marcu ubiegłego roku i o 0,4 proc. w porównaniu z lutym bieżącego roku" - głosi komunikat.

Narastająco w styczniu-marcu tego roku produkcja budowlana zwiększyła się o 10,6 proc.

Ceny producentów spadają

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) spadły w marcu br. o 1,3 proc. w ujęciu rocznym, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie. W ujęciu miesięcznym spadły o 0,2 proc.

Ekonomiści ankietowani przez agencję ISBnews spodziewali się, że deflacja cen producentów w ostatnim miesiącu wyniosła 0,8-1,3 proc. rok do roku, przy średniej na poziomie 1,15 proc. rok do roku (wobec -1,4 proc. rok do roku w lutym).

GUS podał też, że ceny produkcji budowlano-montażowej w marcu 2014 r. były o 1,6 proc. niższe niż w poprzednim miesiącu oraz o 1,6 proc. niższe niż rok wcześniej.

Słabe wyniki sektora energetycznego

Główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz zwraca uwagę na słabe wyniki sektora wydobywczego oraz energetycznego. Według eksperta, dobra pogoda mogła spowodować mniejsze niż planowano zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Pozytywnym zaskoczeniem jest, zdaniem rozmówcy IAR, produkcja budowlano-montażowa, która w ujęciu miesięcznym urosła ponad 24 proc., a licząc rok do roku była większa o 17,4 proc.
Ekonomiści spodziewali się, że w marcu produkcja przemysłowa w ujęciu rocznym wzrosła o 6,4 proc. Od stycznia do marca produkcja sprzedana przemysłu była o 4,8 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy notowano spadek o 2 proc.

>>> Polecamy: Branża motoryzacyjna: produkcja polskich fabryk wróciła do poziomu z 2012 roku