Uczestnicy debat będą rozmawiać także o projekcji nowego globalnego układu sił, porozumieniu transatlantyckim jako modelu międzynarodowej integracji gospodarczej, geopolityce i gospodarce, nowym globalnym układzie sił jako czynniku bezpieczeństwa surowcowo-energetycznego i politycznego, a także efektach partnerstwa w ujęciu makrogospodarczym.

Ta bezprecedensowa operacja polityczna jest niezwykle ważna dla przyszłości Unii Europejskiej. Toczące się negocjacje nad gospodarczym i handlowym partnerstwem między UE a USA oddziałują też na całą globalną gospodarkę – ocenia Wojciech Kuśpik, inicjator EKG, prezes Grupy PTWP.

Uczestnicy kongresowych debat będą mówili m.in. o potencjale największej strefy wolnego handlu na świecie, założeniach i perspektywach negocjacji, o tym, co nas różni, kluczowych sprzecznościach, obszarach konfliktu, ewentualnej gotowości do kompromisu, skali, charakterze i dysproporcjach w wymianie handlowej i wzajemnych inwestycjach, o tym, kto bardziej skorzysta i o problematycznej realizacji scenariusza dwóch zwycięzców.

Według Kuśpika, partnerstwo na rzecz handlu i inwestycji to największe globalne porozumienie gospodarczo-handlowe w historii.

Reklama

Nie jest odosobniony w takiej ocenie. Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz skutki tej umowy handlowej dla naszego kraju porównywał do integracji Polski z Unią Europejską.

Pietrewicz wskazuje, że możemy bardzo wiele zyskać na bliższej współpracy Unii z USA.

Według niego warto przejmować tamtejsze wzorce m.in. dotyczące rozwiązywania sporów w gospodarce. W Stanach Zjednoczonych 98 proc. takich problemów rozstrzyga się w drodze mediacji, a tylko 2 proc. trafia do sądów. W Polsce jest odwrotnie.

Według ekspertów znaczenie porozumienia będzie zdecydowanie szersze niż korzyści gospodarcze. Wzmocni nie tylko relacje transatlantyckie, ale i pozycję UE oraz USA w świecie. Negocjowane porozumienie będzie też dodatkowym impulsem dla zwiększenia wymiany handlowej pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi (rekordowa suma ponad 9 mld w 2013 r.), a także rozwoju współpracy inwestycyjnej.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull przypomina z kolei, że dzienna wymiana handlowa USA–UE ma wartość 2 mld dol., a TTIP to natychmiastowe zniesienie barier w handlu i inwestycjach.

Między innymi dlatego Wojciech Kuśpik uważa, że w tak poważnej europejskiej debacie, jaką jest Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, nie można pominąć kwestii związanych z kształtem i długofalowymi skutkami tego rodzącego się sojuszu. A ponieważ Transatlantyckie Partnerstwo w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) jest porozumieniem handlowym negocjowanym obecnie między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, to na EKG w Katowicach pojawią się główni negocjatorzy z obu stron.

– Przedstawiciele UE i USA wezmą udział w spotkaniach i debatach z przedstawicielami biznesu i polityki – zapowiada Wojciech Kuśpik. W dyskusjach poświęconych tematowi TTIP udział wezmą m.in.: Zsolt Becsey, koordynator ds. zagranicznej polityki ekonomicznej ministerstwa spraw zagranicznych Węgier; Ignacio Garcia Bercero, główny negocjator UE; Edward Gresser, dyrektor wykonawczy Progressive Economy; Jacek Krawczyk, przewodniczący Grupy Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego; Tamás András Molnár, doradca ds. międzynarodowych zagadnień konsumenckich Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji Europejskiej; Dan Mullaney, główny negocjator USA; Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki RP.