- Trudna noc przede mną, bo sytuacja na Śląsku wymaga rzeczywiście szybkich interwencji - powiedział Donald Tusk. Dodał, że zarówno dzisiejsze spotkanie, jak i jutrzejszy "szczyt węglowy" w Katowicach z udziałem wszystkich związków, menadżerów i ekspertów będzie poświęcony temu, jak polski węgiel wykorzystać lepiej dla bezpieczeństwa energetycznego.

Od efektów rozmów premiera Tuska i wicepremiera Janusza Piechocińskiego zależy, czy dojdzie do zaostrzenia akcji protestacyjnej w górnictwie i do zapowiadanej na 19 maja manifestacji w Warszawie. W zeszłym tygodniu kilkanaście tysięcy górników demonstrowało w Katowicach.

>>> Ponad 90 proc. energii elektrycznej, jaka jest u nas wytwarzana, pochodzi właśnie ze spalania węgla. Reszta przypada na gaz ziemny oraz źródła odnawialne .Wielka redukcja CO2 dobije polską gospodarkę

Strona związkowa domaga się pilnego wprowadzenia planu ratunkowego dla branży oraz uzgodnienia nowej długofalowej strategii dla całego sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Między innymi w Kompanii Węglowej od kilku dni trwa przestój ekonomiczny z powodu trudnej sytuacji w branży.

Reklama

Tak zwana "rehabilitacja węgla" jest jednym z punktów unii enegretycznej, której projekt Donald Tusk forsuje od kilku tygodni w Europie. W ostatnich dniach szef polskiego rządu rozmawiał na ten temat m.in. z kanclerz Niemiec, prezydentem Francji, premierem Hiszpanii oraz unijym komisarzem ds. energii - Guentherem Oettingerem. Dziś poinformował, że także Węgry są sojusznikiem Polski w tej sprawie.

>>> Czytaj więcej o początkach protestów.Kompania Węglowa wprowadza przestój produkcyjny. Będą protesty związków