Od początku roku do ostatnich dni kwietnia GPW, nadzorująca alternatywny rynek akcji NewConnect, ukarała 36 notowanych tam spółek za nieprawidłowości przy publikacji raportów finansowych. Były to głównie upomnienia, a w drugiej kolejności zawieszenia obrotu i kary finansowe, zwykle w wysokości 5 tys. zł. Dla porównania, w tym samym okresie ubiegłego roku ukarała z tego powodu siedem spółek.

Katarzyna Kozłowska, rzecznik GPW, wskazuje, że do chwili obecnej większość nałożonych sankcji wynikała z nieprzestrzegania terminu publikacji raportów okresowych. Były nakładane również za ich zawartość, np. brak opinii biegłego rewidenta. Są też inne powody.

– W kwietniu 2014 r. w związku z wprowadzeniem od 1 października 2013 r. rozszerzonego standardu raportów kwartalnych cztery spółki otrzymały upomnienie za niedostosowanie treści raportu za IV kwartał 2013 r. do standardu określonego w Regulaminie Alternatywnego Systemu Obrotu – mówi przedstawicielka GPW.

Wprowadzone w ubiegłym roku zmiany były elementem reformy, która ma uporządkować i podnieść jakość notowanych na NC emitentów. Spółki muszą przekazywać teraz inwestorom znacznie więcej danych. Raport kwartalny musi zawierać skrócone sprawozdanie finansowe, obejmujące co najmniej bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych oraz zestawienie zmian w kapitale własnym.

Reklama

>>> Czytaj również: Biegły rewident nie wierzy w przetrwanie Domu Maklerskiego IDMSA

– Nowym obowiązkiem jest też konieczność uszczegółowienia w raporcie kwartalnym czynników i zdarzeń, które miały wpływ na wyniki finansowe, zwłaszcza tych o nietypowym charakterze. Tego typu zmiany służą m.in. zwiększeniu transparentności spółek – dodaje Katarzyna Kozłowska.

Mniejsze problemy z raportami finansowymi mają spółki z rynku głównego, nadzorowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. W związku z opóźnieniami w publikacji raportów finansowych za 2013 r. na wniosek KNF giełda zawiesiła kilka dni temu notowania pięciu firm: Alterco, Wikany, PZ Cormay, e-Kancelarii Grupy Prawno-Finansowej oraz Greeneco. W całym 2013 r. KNF zażądała zawieszania notowań tylko jednej spółki z powodu naruszenia obowiązków związanych z publikacją raportów finansowych, a w 2012 r. czterech.

Poza zawieszeniem obrotu akcjami z powodu nie wywiązywania się emitentów z obowiązków informacyjnych KNF może też żądać od giełdy wykluczenia papierów z obrotu, choć jest to ostateczność. Możliwe są też kary finansowe dla spółek.

Przedstawiciele inwestorów przyznają, że dyscyplinowanie firm jest konieczne, choć np. zawieszenia notowań czy kary finansowe uderzają w akcjonariuszy. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) chce, aby kary dotykały przede wszystkim osoby kierujące firmami.

– Postulujemy taką zmianę regulacji NewConnect, aby główny ciężar kar finansowych spadał na przedstawicieli zarządów spółek, które naruszają regulacje. Obecnie takich rozwiązań na NC nie ma wcale – mówi Piotr Cieślak z SII.

Dodaje, że taka możliwość istnieje w przypadku rynku głównego, ale te przepisy też wymagają zmian.

– Zarządzający spółek z GPW karani są rzadziej niż spółki i wyłącznie w przypadku rażącego naruszenia obowiązków informacyjnych, a co więcej kary w takich przypadkach są ustawowo ustalone na dość niskim poziomie – dodaje wiceprezes Stowarzyszenia.

>>> Polecamy: Koniec snów o wielkiej giełdzie. Dobre czasy dla GPW odeszły