Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1625 PLN za euro, 3,0525 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,4037 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,677% w przypadku papierów 10-letnich.

Po lokalnej korekcie spadkowej na wycenie złotego na początku tygodnia kwotowania ustabilizowały się blisko zakresu 4,16 PLN za euro. Powrót Londynu oraz graczy z USA na rynki nie przyniósł znaczących impulsów, chociaż dało się zauważyć lekkie pogorszenie nastrojów na eurodolarze. W dalszym ciągu jednak obserwujemy wyczekiwanie na czerwcową decyzję EBC. W trakcie wczorajszej sesji M. Draghi powiedział, iż EBC dostrzega zagrożenia związane ze zbyt długim okresem niskiej inflacji i dysponuje instrumentami umożliwiającymi powrót wskaźnika inflacji do celu nieco poniżej dwóch procent. Tym samym podtrzymane zostają oczekiwania co do potencjalnych obniżek stóp procentowych (o 10pb.) i nakreślenie ewentualnego programu QE w regionie.

Ponownie zakładam, iż realizacja takiego scenariusza pozytywnie wpłynęłaby na wycenę złotego oraz polskich aktywów m.in. z uwagi na wzrost tzw. dyferencjału stóp procentowych na linii Polska-Strefa Euro. W trakcie wczorajszej sesji byliśmy świadkami ciekawych wypowiedzi przedstawicielek RPP. Wpierw E. Chojna- Duch nakreśliła scenariusz utrzymania niskiej inflacji (poniżej 1,5%) w całym 2014r., a nawet w pierwszych miesiącach 2015r. Dodatkowo odniosła się do ewentualnych obniżek stóp procentowych, jeżeli siła ożywienia gospodarczego osłabnie, a inflacja pozostanie niska. W zupełnie innym tonie wypowiedziała się A. Zielińska-Głębocka, która stwierdziła, że oczekiwania co do obniżek stóp są „nierealistyczne”. Moim zdaniem najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada przetrzymanie przez RPP okresu niskiej inflacji bez dalszego obniżania stóp procentowych przy jednoczesnym przesuwaniu w przyszłości momentu rozpoczęcia podwyżek (aktualnie ok. połowa 2015r.). Prawdopodobnie kolejne szczegóły poznamy w lipcu przy publikacji projekcji makro.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z Polski. Również szeroki rynek nie przynosi ważniejszych wydarzeń i publikacji figur makro – mamy parę odczytów ze strefy Euro (m.in. sprzedaż detaliczna z Hiszpanii) oraz USA (wnioski o kredyty), ale żaden odczyt nie wydaje się obecnie kluczowy.

Reklama

Z rynkowego punktu widzenia układ techniczny par związanych ze złotym nie uległ zmianie. W dalszym ciągu obserwujemy lokalną konsolidację w rejonie 4,1570 – 4,17 PLN za euro. Analogiczny układ widoczny jest na CHF/PLN, gdzie zakres wynosi 3,40-3,4130 PLN. W przypadku USD/PLN widoczne jest wyczekiwanie na mocniejsze impulsy z szerokiego rynku.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.