W nocy największe zmiany zanotował dolar australijski, który dość gwałtownie stracił na wartości – niespodziewanie niekorzystne dane z rynku nieruchomości powstrzymały inwestorów przed kupowaniem AUD. Tak gwałtowny spadek indeksu cen domów mógł częściowo wynikać z pewnego powrotu do średniej, gdyż dwa miesiące temu odnotowaliśmy równie gwałtowny skok w górę. Jednak liczba lokali oddanych do użytku spadła po raz drugi z rzędu, co sugeruje, że w sektorze tym coś się dzieje. Druga już bańka na australijskim rynku nieruchomości być może zacznie teraz pękać; podobne losy powinny spotkać „Aussie”, gdyż przed zaplanowanym na dzisiaj posiedzeniem Reserve Bank of Australia (RBA) oprocentowanie dla instrumentów australijskich znów spadło do najniższego poziomu od sześciu miesięcy.

Wygląda na to, że niewielka fala zamykania pozycji na AUD/USD jak na razie dobiegła końca, a inwestorzy znów kierują uwagę w rejon 0,9200 i 200-dniowej średniej kroczącej, wypadającej tuż poniżej tego poziomu – niewykluczone, że przełamanie tych punktów może doprowadzić do nowego, zakrojonego na większą skalę ruchu spadkowego. Inwestujący w AUD powinni pamiętać o posiedzeniu RBA, które odbędzie się dziś w nocy (w Australii będzie to już wtorek).

Co dalej?

Jeśli chodzi o dane z gospodarki amerykańskiej, przed nami jak zwykle kluczowy pierwszy tydzień miesiąca. Dziś poznamy wskaźnik ISM dla sektora wytwórczego, w środę ważniejszy indeks – ISM dla sektora pozaprzemysłowego, a w piątek informacje z rynku pracy. Jedynym pytaniem jest to, czy istnieje jakaś siła zdolna zmącić tę przemożną beztroskę inwestorów co do zapowiedzi politycznych Rezerwy Federalnej. Przeciętne dane tego nie dokonają i być może nie pomogą nawet tylko trochę słabsze statystyki – jedynie naprawdę mocna, niespodziewana poprawa wyników może sprawić, że rynek zacznie kwestionować przewidywany termin pierwszej podwyżki stóp czy przyspieszenie redukcji QE.

Reklama

Tak naprawdę szanse na taki obrót spraw rosną – jeśli stopa bezrobocia będzie nadal spadać tak szybko, jak przez ostatnie kilka kwartałów, Fed będzie musiał ostro przyspieszyć pierwszą podwyżkę stóp – dokonując tego posunięcia być może pod koniec tego roku. Tak naprawdę w okresie ostatnich sześciu miesięcy, od listopada ubiegłego roku do kwietnia b.r., stopa bezrobocia spadła o 0,7%. Jeśli zejdzie ona poniżej poziomu 6,0%, co może zdarzyć się już za jakieś dwa czy trzy miesiące – mało prawdopodobne, by długo utrzymały się oczekiwania, że stopa procentowa funduszy rezerwy federalnej pozostanie na zerowym poziomie. Dane publikowane w tym tygodniu są szczególnie interesujące, gdyż jest to ostatnia runda statystyk przed zaplanowaną na 18 czerwca decyzją Rezerwy w sprawie polityki pieniężnej. Ponadto posiedzenie to jest też jednym z czterech dorocznych spotkań, na których prezentowane są prognozy gospodarcze urzędników Fedu, a rynek próbuje zgadnąć, jakiego poziomu tej stopy spodziewają się poszczególni członkowie FOMC aż do końca 2016 r.

Zwróćcie uwagę na posiedzenie RBA, które odbędzie się w nocy – wiąże się z nim niewiele oczekiwań, jednak w tle mamy podane ostatniej nocy interesujące informacje związane z rynkiem nieruchomości, a bank raczej nie jest zadowolony z wciąż wysokiego kursu wymiany waluty. Obserwujcie sytuację.

Oprócz statystyk dotyczących gospodarki amerykańskiej, innym ważnym punktem tego tygodnia będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) – jest jasne, że prezes Mario Draghi ogłosi na nim nowe rozwiązania polityczne. Najprawdopodobniej będą to ujemne stopy procentowe, natomiast nie ma pewności co do formy dodatkowych działań – od ewentualnego wstrzymania sterylizacji programu SMP po ewentualne rozkręcenie na nowo rynku papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami, czy też jakiś program udzielania finansowania na akcję kredytową, na kształt systemu stosowanego przez Bank of England. Spływające dziś przed południem wskaźniki PMI dla Europy mogą podbić oczekiwania przed posiedzeniem EBC, podobnie jak popołudniowa publikacja dynamiki CPI dla Niemiec – chociaż jutrzejsze szacunki dotyczące inflacji w strefie euro mogą mieć poważniejsze następstwa.

Dzisiejszej publikacji brytyjskiego indeksu PMI dla przemysłu towarzyszyła znaczna zmienność w parach GBP – w ciągu ostatnich kilku dni giełdowych kluczową strefę 1,6730/50 na GBP/USD przekraczaliśmy już kilkakrotnie i potrzebne jest techniczne rozstrzygnięcie.

Bądźcie ostrożni.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Chiny – indeks PMI dla przemysłu w maju wyniósł 50,8 pkt. wobec przewidywanych 50,7 pkt. i 50,4 pkt. w kwietniu.
• Australia – majowy wskaźnik AiG Performance of Manufacturing wyniósł 49,2 pkt. wobec 44,8 pkt. w kwietniu.
• Australia – indeks cen domów wg RPData/Rismark w maju spadł o -1,9% m/m
• Australia – w kwietniu liczba lokali oddanych do użytku spadła o -5,6% m/m i wzrosła +1,1% r./r. wobec przewidywanych odpowiednio +2,0%/+12,3% oraz +20,9% r./r. w marcu.
• Szwecja – w maju indeks PMI dla przemysłu wyniósł 54,1 pkt. wobec przewidywanych 54,6 pkt. i 55,5 pkt. w kwietniu.



Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
• Norwegia – wskaźnik PMI dla przemysłu w maju (07:00)
• Stany Zjednoczone – przemówienie Evansa z Rezerwy Federalnej (07:00)
• Hiszpania – wskaźnik PMI dla przemysłu w maju (07:15)
• Szwajcaria – wskaźnik PMI dla przemysłu w maju (07:30)
• Włochy – wskaźnik PMI dla przemysłu wg Markit/ADACI w maju (07:45)
• Francja – ostateczny wskaźnik PMI dla przemysłu wg Markit w maju (07:50)
• Niemcy – ostateczny wskaźnik PMI dla przemysłu wg Markit/BME w maju (07:55)
• Strefa euro – ostateczny wskaźnik PMI dla przemysłu wg Markit w maju (08:00)
• Wielka Brytania – zatwierdzone kredyty hipoteczne w kwietniu (08:30)
• Wielka Brytania – wskaźnik PMI dla przemysłu wg Markit w maju (08:30)
• Strefa euro – przemówienie Merscha z EBC (10:30)
• Strefa euro – przemówienie Nouy z EBC (11:45)
• Niemcy – wstępna dynamika CPI w maju (12:00)
• Kanada – wskaźnik PMI dla przemysłu wg RBC (13:30)
• Stany Zjednoczone – ostateczny wskaźnik PMI dla przemysłu wg Markit w maju (13:45)
• Stany Zjednoczone – indeks ISM dla przemysłu w maju (14:00)
• Strefa euro – przemówienie Lindego z EBC (14:30)
• Chiny – wskaźnik PMI dla sektora pozaprzemysłowego w maju (01:00)
• Australia – sprzedaż detaliczna w kwietniu (01:30)
• Chiny – ostateczny wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego wg HSBC w maju (01:45)