Gruzja jest gotowa do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, oświadczył premier Iraklii Garibaszwili w trakcie spotkania z przewodniczącym Komisji Europejskiej. Goszczący w Tbilisi Jose Manuel Barroso w odpowiedzi poinformował, że po podpisaniu umowy, które nastąpi 27 czerwca, Gruzja przechodzi na nowy poziom współpracy z Unią.

>>> Czytaj także: Ukraińcy pokonali rosyjskich separatystów w Mariupolu. Rosjanie zbroją się w Królewcu

Barroso: Proces eurointegracji Gruzji będzie już nieodwracalny

W opinii brukselskiego urzędnika podpisanie porozumienia oznacza, że proces eurointegracji Gruzji będzie już nieodwracalny. Barroso zwrócił uwagę na pogłębienie współpracy w sferach: energetyki, transportu, rolnictwa nauki i oświaty. Zapewnił także, że po spełnieniu wymogów technicznych Unia Europejska wprowadzi z Gruzją ruch bezwizowy. W opinii Barroso - Gruzja jest liderem przemian wśród państw dawnego Związku Radzieckiego. Podkreślał to także wielokrotnie prezydent Gruzji Giorgio Margwelaszwili.

Szef Komisji Europejskiej podpisał z premierem Iraklim Garibaszwilim porozumienie o pomocy finansowej dla Gruzji. Tbilisi dostanie pieniądze między innymi na: modernizację sieci zaopatrzenia w wodę i poprawę bezpieczeństwa granic. Unijne struktury będą także wspierać prowadzone w Gruzji reformy ustrojowe.

>>> Czytaj więcej:Odcięcie dostaw czy kompromis? "Kijów mógłby płacić 326 dol. za 1000 m sześc. gazu"