Torpol zdecyduje w ciągu kilku dni o podziale środków z emisji akcji pomiędzy projekty realizowane w Polsce i Norwegii. W tym roku spółka zrealizuje kontrakty o wartości ponad 800 mln zł z kwoty ponad 2,2 mld zł zaplanowanej do końca 2015 roku, poinformował prezes Tomasz Sweklej.

"Przy pierwotnym założeniu, że pozyskamy z oferty 50 mln zł, te środki podzielilibyśmy po połowie. Ale mamy więcej pieniędzy i w ciągu kilku dni podejmiemy decyzję, jak je rozdysponować. Spodziewamy się, że w drugiej połowie roku PLK ogłoszą pierwsze przetargi już z nowego budżetu" - powiedział Sweklej po uroczystości debiutu giełdowego.

Prezes podkreślił, że Torpol chce także rozwijać się w Norwegii, gdzie na razie realizuje mniejsze projekty, ale ma apetyt na więcej kontraktów i na wyższe kwoty. Od 2010 roku spółka zależna - Torpol Norge pozyskał kontrakty na tym rynku o wartości blisko 100 mln zł.

>>> Czytaj też: Polski Torpol wygrał kontrakty na metro i drogi w Norwegii

"Jesteśmy pierwszą polską spółką, która realizuje kontrakty w Norwegii jako samodzielny wykonawca. Dzięki środkom z emisji będziemy mogli przyspieszyć tempo. Nie wykluczamy też współpracy z lokalnymi firmami" - powiedział Sweklej.

Przypomniał, że w Polsce do końca 2020 roku zaplanowane są inwestycje w modernizację transportu szynowego na kwotę ponad 50 mld zł. Dotychczas tak dużego programu w Polsce nie było, dlatego jest to dla spółki szansa na wzrost. Z kolei w Norwegii w 2009 roku został ogłoszony Narodowy Plan Rozwoju Transportu, który zakłada inwestycje rzędu 160 mld koron norweskich w perspektywie 2023 roku.

Prezes poinformował, że na dziś prognoza finansowa Torpolu oparta jest o podpisane kontrakty i zarząd nie przewiduje jej podniesienia.

"Mamy już podpisane kontrakty na 2,2 md zł do końca 2015 roku, w tym ok. 800 mln zł zrealizujemy projekty w tym roku. Cały czas uczestniczymy w przetargach, ale nie chcemy aplikować o kontrakty z ujemną marżą, bo zależy nam na rentowności" - podkreślił.

Torpol prognozuje, że zysk netto spółki w 2014 r. wyniesie 24,99 mln zł , przy przychodach na poziomie 801,3 mln zł, zaś EBITDA sięgnie 46,7 mln zł.

Torpol zadebiutował dziś na warszawskiej giełdzie. Sprzedaż akcji nowej emisji pozwoliła spółce pozyskać 59,2 mln zł na rozwój w Polsce i Norwegii. Wartość oferty publicznej wyniosła 183,8 mln zł.