W pierwszym kwartale 2014 roku eksport towarów z Polski miał według wstępnych danych GUS wartość 39,6 mld euro. Osiągnęliśmy tym samym nadwyżkę w handlu zagranicznym w wysokości ponad 290 mln euro. Największy wzrost miał miejsce w wymianie handlowej z Unią Europejską – wyniósł on 10,1 proc. w ujęciu rocznym.

>>> Czytaj też: Innowacyjne leki są wywożone z Polski. Resort zdrowia nie spieszy się z ratowaniem rynku

Komu sprzedawaliśmy nasze towary?

Największym importerem polskich produktów pozostają Niemcy. Eksport do tego kraju wzrósł on w pierwszym kwartale o 1,032 mld euro.

Wśród państw, do których eksport zmniejszył się w ujęciu rocznym, znalazła się Norwegia, Rosja, Ukraina, Turcja oraz Brazylia.

Struktura eksportu

Polska eksportuje najwięcej wyrobów przemysłu elektromaszynowego, w tym urządzeń mechanicznych i elektrycznych, pojazdów, statków powietrznych i jednostek pływających.

Najszybciej wzrósł zaś eksport wyrobów przemysłu lekkiego (o 15,8 proc.), a w szczególności kategoria odzież i dodatki odzieżowe inne niż z dzianin (23,1 proc.) oraz odzież i dodatki odzieżowe z dzianin (19,6 proc.). Przemysł lekki stanowi jednak niewielki, 4-proc. odsetek polskiego eksportu.

Według prognoz KUKE, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, w całym 2014 i 2015 roku eksport ma dalej rosnąć – w tym roku o 9,3 proc., a w 2015 o 11,9 proc. Eksport do Niemiec ma rosnąć odpowiednio o 10,7 i 11 proc.

>>> Polecamy: Polski rząd uzależnił się od kreatywnej księgowości