Stany Zjednoczone zaoferowały pomoc w ustaleniu przyczyn katastrofy. Według władz w Kijowie, malezyjski samolot pasażerski lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur zestrzelili separatyści. Zginęło niemal 300 osób.

System radarowy USA widział wystrzeloną rakietę typu ziemia powietrze, która zestrzeliła malezyjski samolot. Takie informacje podają amerykańskie media powołując się na anonimowe źródła w administracji Białego Domu. Dodają przy tym, że radary zanotowały również moment, kiedy maszyna została trafiona. Waszyngton podkreśla, że dysponuje niezbędnym sprzętem, który pomoże w śledztwie, a przede wszystkim dzięki niemu być może uda się ustalić sprawców zamachu.

>>> Czytaj też: ONZ domaga się międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy samolotu na Ukrainie

O czym Obama rozmawiał z Putinem po zamachu?

Reklama

Wiadomo, że Barack Obama niedługo po tragedii rozmawiał z Władimirem Putinem, brak jest jednak szczegółów na ten temat. Natomiast wiceprezydent Joe Biden telefonował do Petro Poroszenki, który przyjął propozycję doradztwa ekspertów z USA.

Trzy miesiące temu Amerykańska Agencja Lotnicza zabroniła krajowym przewoźnikom przelatywania przez obszar, który znajduje się niedaleko miejsca, gdzie w czwartek doszło do tragedii. Pentagon z kolei poinformował, że Rosja zgromadziła w okolicach wschodniej granicy z Ukrainą około 12 tysięcy żołnierzy oraz ciężki sprzęt, którego część trafia w ręce separatystów.

>>> Czytaj też: Premier Malezji o katastrofie samolotu: zbadamy każdy kamień

Katastrofa samolotu wyciągnie Ukrainę na arenę międzynarodową

NATO i Unia Europejska zaapelowały o natychmiastowe i pełne wyjaśnienie przyczyn katastrofy w ramach międzynarodowego śledztwa oraz osądzenie winnych. Bruksela zaapelowała też o zabezpieczenie miejsca katastrofy. W poniedziałek w belgijskiej stolicy spotykają się unijni ministrowie spraw zagranicznych i katastrofa samolotu z pewnością będzie jednym z tematów spotkania.

Na świecie słychać komentarze, że jeśli samolot został zestrzelony, to konflikt na Ukrainie, traktowany przez wiele krajów jako regionalny, teraz zostanie umiędzynarodowiony. Wśród zabitych są obywatele kilku europejskich państw. Ponad 150 osób miało holenderskie paszporty. - To dramatyczne wieści. Jestem wstrząśnięty. Holandia jest w żałobie. Nasze myśli są z rodzinami ofiar - powiedział premier Holandii Mark Rutte. Sąsiednia Belgia również jest w szoku. Wśród ofiar katastrofy jest pięciu obywateli tego kraju, o czym poinformował sztab kryzysowy. Nie są jeszcze znane nazwiska ani narodowość 47 pasażerów malezyjskiego samolotu.

>>> Czytaj też: Nad Ukrainą zestrzelono samolot z ponad 300 osobami na pokładzie