Tylko, że to mało prawdopodobne. Kwestia ewentualnego, choć tak naprawdę kosmetycznego cięcia stóp mogłaby wrócić na jesieni, jeżeli wskaźnik inflacji HICP zmierzałby coraz wyraźniej w stronę zera, a wpływ rosyjskich sankcji na gospodarkę w ocenie ECB mógłby być zauważalny w długim terminie. Jednocześnie na jesieni mogłoby się ukazać więcej szczegółów dotyczących ewentualnego skupu aktywów opartego o ABS, bo szanse na wprowadzenie klasycznego QE są minimalne.
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego ws. poziomu stóp procentowych zostanie ogłoszona o godz. 13:45. Z kolei po godz. 14:30 rozpocznie się konferencja prasowa szefa ECB, którą kończyć będzie zwyczajowo sesja pytań od dziennikarzy. Można spodziewać się, że Mario Draghi zostanie zapytany na ile ECB obawia się negatywnego wpływu sankcji na gospodarkę i czy zamierza w tym temacie działać – odpowiedź może być jednak dość lakoniczna sugerująca, że musimy dokładniej „ocenić problem”.
EUR/USD coraz bliżej korekty
O potencjalnej korekcie wzrostowej na EUR/USD piszemy już od kilku dni. Wczorajsza świeca na dziennym wykresie (biały młotek), oraz wyjście ponad ważny, a naruszony poziom 1,3366 (dołek z końca lipca) zdają się potwierdzać ten scenariusz. Oczywiście przy okazji publikacji informacji z ECB po południu nie można wykluczyć podwyższonej zmienności (ważne wsparcie to 1,3355). Kluczowy opór na dziś to rejon 1,3420. Jego złamanie da pretekst do szczytu sprzed kilku dni na 1,3444. Niemniej korekta powinna się zakończyć w rejonie 1,3480-1,3500. Euro teoretycznie może przysłużyć się też sytuacja w której Rosjanie (mimo obaw) nie wkraczają jednak na Ukrainę – bo oznaczałoby to nałożenie jeszcze poważniejszych sankcji, które dotknęłyby europejską gospodarkę.
AUD/USD w dół po słabych danych z rynku pracy
Takie dane z rynku pracy, jakie poznaliśmy dzisiaj zwiększają tylko prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych, czego nie wykluczał sam szef RBA na początku lipca (chociaż nie znalazł posłuchu wśród pozostałych członków tego gremium). Stopa bezrobocia w lipcu nieoczekiwanie wzrosła do najwyższego od roku poziomu 6,4 proc. (z 6,0 proc.), a zatrudnienie nieoczekiwanie spadło o 0,3 tys. wobec szacowanej zwyżki o 12 tys. Na te słabe dane nakładają się też gorsze dane z Chin, które poznaliśmy kilka dni temu – mowa tu o wskaźnikach PMI, które mogą sugerować kolejną falę spowolnienia wzrostu gospodarki Państwa Środka. Nic, zatem dziwnego, że trend spadkowy na AUD/USD jest coraz bardziej widoczny. Niemniej dopiero wyłamanie poniżej 0,92 byłoby długoterminowym sygnałem słabości i sugestią, że możemy zmierzać w stronę 0,8650-0,8850.
Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.