W wystąpieniu Mario Draghiego warto zwrócić uwagę na dwie kwestie – ECB nie ukrywa, że będzie uważnie monitorował ryzyko geopolityczne, co jest wyraźnym odniesieniem się do kryzysu ukraińskiego. Szef ECB nie ukrywa, że jego dalsza intensyfikacja może zagrozić ożywieniu w europejskiej gospodarce. Po drugie, zaznacza, że Bank jest gotowy na wprowadzenie niestandardowych działań i chociaż podkreśla, że prace nad programem skupu aktywów opartym o ABS są nadal intensywnie prowadzone, to nie skreśla całkowicie kwestii QE, czyli skupowania rządowego długu. Wcześniej, czyli w lipcu, na rynek napływały głosy od niektórych członków ECB, że kwestia QE jest nazbyt zawiła legislacyjnie, co jednocześnie zdawało się sugerować bardzo niskie praw podobieństwo jej wprowadzenia.

W efekcie więcej „gołębich” akcentów ze strony szefa ECB sprawiło, że zamiast oczekiwanej korekty wzrostowej na EUR/USD naruszającej poziom 1,34, mieliśmy jej namiastkę do 1,3393, po czym podaż przejęła stery spychając notowania w okolice wczorajszych minimów na 1,3332. Czy, zatem mamy niewykorzystaną szansę na większą korektę? Nie do końca. Dywergencje na dziennych wskaźnikach są widoczne, więc trudno je ignorować. Niemniej rośnie ryzyko, że wcześniej będziemy testować dołek z listopada ub.r na 1,3294.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.