Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2050 PLN za euro, 3,2075 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4866 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,146% w przypadku obligacji 10-letnich.

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem weekendu jest informacja, iż premier Donald Tusk został wybrany na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Jest to niewątpliwie jedna z większych nobilitacji polskiego polityka w ostatnich latach oraz przyczynia się do wzrostu znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. Z drugiej strony zasadnymi wydają się pytania i obawy co do perspektyw rządzenia przez PO w Polsce. Aktualnie najbardziej prawdopodobny scenariusz mówi o tym, iż „tekę” Premiera przejmie marszałek Ewa Kopacz. Należy jednak zakładać, iż wewnątrz partii dojdzie do wielu przetasowań oraz nie będzie to jedyny wewnętrzny kandydat na to stanowisko. W konsekwencji może dojść do wzrostu napięć politycznych w kraju (oraz w partii rządzącej), które są zwyczajowo niekorzystnie postrzegane na aktywach EM przez kapitał zagraniczny.

Z drugiej strony równie prawdopodobnym wydaje się utworzenie rządu technicznego, który realnie będzie realizował wcześniejsze ustalania, aż do wyborów w 2015r. Z rynkowego punktu widzenia weekendowe informacje nie powinny przynieść więc znaczących zmian na rynkach finansowych, w tym na PLN. W szerszym ujęciu informacje te należy rozpatrywać długofalowo jako pozytywne, gdyż „pieczętują” one stanowisko Polski na arenie międzynarodowej. Dodatkowo w ostatnich miesiącach to temat konfliktu na wschodzie stanowi główny czynnik zmienności na PLN i pozostałych walutach CEE i stan ten najprawdopodobniej zostanie utrzymany. Ponadto nad ranem opublikowany został „draft” założeń budżetowych rządu na 2015r. (tabela poniżej). Warto zwrócić uwagę na fakt, iż średnia wartość CPI w dalszym ciągu spodziewana jest poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5% +/-1). Wstępnie wydaje się również, iż przyjęto dość optymistyczne założenia w stosunku do popytu wewnętrznego.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. przemysłowego indeksu PMI dla Polski za sierpień. Rynek spodziewa się wskazania na poziomie 50 pkt, po spadku poniżej tej znaczącej bariery w danych za lipiec (49,4 pkt.). Dzisiejsze dane będą dość uważnie obserwowane przez inwestorów z uwagi na ich relatywną istotność przed środowym posiedzeniem RPP.

Reklama

Z rynkowego punktu widzenia piątek przyniósł próbę umocnienia PLN po wyraźnych spadkach we wcześniejszej części tygodnia. W konsekwencji możemy najprawdopodobniej liczyć na kontynuację tego ruchu również w trakcie dzisiejszej sesji. Dużo zależeć będzie jednak od dzisiejszego wskazania PMI, gdyż rynkowo „ustawi” to oczekiwania pod środową RPP. Należy jednak mieć świadomości, iż pary związane z PLN znajdują się obecnie w wyraźnym trendzie wzrostowym (deprecjacja PLN) i na rynku musiałby pojawić się mocniejszy impuls, abyśmy mogli zakładać wyraźniejsze umocnienie PLN niż kilka groszy.



Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.