Podczas wizyty w Berlinie premier Ewa Kopacz przypomniała, że w swoim expose postawiła warunki, niezbędne do przyjęcia euro. Polskie finanse publiczne muszą być w takiej kondycji, aby stały się wartością dodaną strefy euro. Strefa ta musi natomiast zostać na tyle zreformowana, aby Polacy uznali, że wejście do niej będzie korzystne.

Kanclerz Angela Merkel, która razem z szefową polskiego rządu wystąpiła na konferencji prasowej, dodała, że Niemcy będą zadowolone, jeśli Polska będzie zmierzać do strefy euro. Podkreśliła, że jej kraj jest otwarty na przyjęcie do niej nowych państw.

Mówiąc o sytuacji na Ukrainie kanclerz Niemiec wyraziła ubolewanie, że porozumienie o rozejmie, zawarte w Mińsku, nie zostało zrealizowane. Dodała, że Zachód będzie uważnie obserwował przebieg wyborów na Ukrainie. Kanclerz podkreśliła, że Niemcy są za wysłaniem do tego kraju większej liczby obserwatorów OBWE.

Premier Kopacz powiedziała, że Zachód musi mówić w sprawie Ukrainy jednym głosem. Dodała, że zgodziła się z kanclerz Merkel, iż trzeba pomagać naszemu sąsiadowi. Polska jest gotowa udzielić takiej pomocy, na przykład przy wprowadzaniu reformy gospodarczej i samorządowej. Reformy te będą jednak zależeć od Ukraińców i od nowych władz, jakie wybiorą 26 października - powiedziała Ewa Kopacz.

Reklama

>>> Czytaj też: „Bankier Kremla” przerywa milczenie: Biznesmeni w Rosji to chłopi pańszczyźniani Putina

Stosunki polsko-niemieckie są "bardzo dobre"

Angela Merkel chce współpracować z Ewą Kopacz, tak jak z Donaldem Tuskiem.

Kanclerz Niemiec powiedziała, że jest dla niej zaszczytem, iż premier Kopacz przyjechała do jej kraju zaraz po objęciu urzędu. Dodała, że stosunki niemiecko-polskie są bardzo dobre, a oba kraje współpracują ze sobą między innymi w NATO i w sprawie Ukrainy. Angela Merkel powiedziała, że rozmawiała z Ewą Kopacz o przygotowaniach do zbliżającego się szczytu Unii Europejskiej. Poruszono też sprawę pakietu klimatycznego ustalając, że oba kraje będą szukać rozwiązania zadowalającego wszystkie strony.

Premier Kopacz powiedziała, że jest bardzo zadowolona ze spotkania z kanclerz Merkel. Dodała, że rozmowa dotyczyła spraw najistotniejszych dla Polski, w tym sytuacji na Ukrainie. Szefowe obu rządów zgodziły się, że w tej sprawie trzeba mówić jednym głosem. Zadeklarowały też pomoc, która ma ułatwić Ukrainie integrację z Unią Europejską.

Ewa Kopacz przypomniała o pojednaniu polsko-niemieckim, podjętym 25 lat temu przez Tadeusza Mazowieckiego i Helmutha Kohla. Dodała, że będzie starała się jak najszybciej zorganizować polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. "Dobrze, żebyśmy w wielu krajach ważnych dla Europy mówiły jednym głosem" - powiedziała Ewa Kopacz dodając, że będzie się starać, aby stosunki polsko-niemieckie były jeszcze lepsze.