Okazuje się, że mniej więcej co szósty pracownik (17 proc.) zadeklarował, że w ciągu ostatnich pięciu lat osobiście doświadczył szykan ze strony swojego przełożonego.

Pracownicy byli rzadziej szykanowani przez współpracowników – z ich strony mobbingu doświadczył co dwunasty pracownik (8 proc.).

Na bardziej ogólne pytanie, o występowanie szykan w miejscu pracy, odsetek osób, które odpowiedziały twierdząco, był wyższy – niemal co czwarty pracownik (24 proc.) zadeklarował, że w jego miejscu pracy zdarzały się przypadki szykanowania przez przełożonych. Niemal co piąty zatrudniony (17 proc.) stwierdził, że w jego miejscu pracy dochodziło do mobbingu ze strony współpracowników.

Negatywny wpływ mobbingu dotyczy nie tylko samego pracownika (niszcząc karierę, czy negatywnie wpływając na jego zdrowie psychiczne), lecz także całego przedsiębiorstwa. Z punktu widzenia funkcjonowania firmy, pracownicy, którzy doświadczają szykanowania stają się nieefektywni, tracą zaangażowanie w pracę oraz przestają identyfikować się z organizacją. Często konsekwencją tego jest wysoka fluktuacja kadr.

Reklama

>>> Czytaj też: Mobbing w ministerstwach: które resorty mają najwięcej procesów sądowych?

>>> Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2014