Wybory nie zmienią sytuacji na Ukrainie. Do takich wniosków dochodzi „Rossijskaja Gazieta”.

Cytowany przez ten rządowy dziennik politolog Rostisław Iszczenko zauważa, że prezydent Petro Poroszenko będzie zmuszony do współpracy z dotychczasowym, a może i przyszłym premierem Arsenijem Jaceniukiem.

W opinii eksperta, po sformowaniu parlamentu i rządu, prezydentowi będzie jednak trudniej kontrolować wszystkie struktury władzy. Iszczenko przekonuje, że Petrowi Poroszence najtrudniej będzie kontrolować resorty siłowe, w których powoli zadomawiają się uczestnicy Majdanu i walk w Donbasie.

Politolog przewiduje dalszy rozpad Ukrainy, która jego zdaniem przypomina „średniowiecznego monarchę otoczonego baronami”. -„Każdy z nich ma swój region - bazę i tylko kwestią czasu jest wypowiedzenie posłuszeństwa władzom w Kijowie” - tłumaczy Iszczenko.

"Kommiersant” podkreśla, że Rosja uznaje prawomocność ukraińskich wyborów. Jednak, jak dodaje dziennik, ocena kampanii i samego głosowania daleka jest od idealnej.

Reklama

„Moskiewski Komsomolec” i „Niezawisimaja Gazieta” zwracają uwagę na kombinacje i roszady przy tworzeniu koalicji rządzącej. W opinii cytowanych przez te gazety specjalistów, nie łatwo będzie w Kijowie osiągnąć kompromis.

Jak dziś żyje się na Krymie? Czytaj tutaj.