ikona lupy />
Obwodnica Augustowa (fot. obwodnica-augustowa.pl) / Media

Obwodnica Augustowa powstała w nowym przebiegu przez miejscowość Raczki (z ominięciem słynnej Doliny Rospudy). Budowa pochłonęła 650 mln zł. Prace wykonawcze są już zakończone, trwają odbiory. Wstępna data otwarcia: jutro ok. godz. 15.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na razie nie potwierdza tych informacji. W umowie z Budimeksem zapisany jest termin 18 listopada. Ale tajemnica poliszynela jest, że drogowcy musieli przyspieszyć, żeby nowa droga zaprezentowała się podczas samorządowej kampanii wyborczej - przed głosowaniem 16 listopada.

Według naszych ustaleń, to otwarcie mogą zakłócić protesty dwóch grup mieszkańców. Po pierwsze, tych niezadowolonych z wycen wojewody podczas odkupywania gruntów. Inwestor wydał na to łącznie ponad 75 mln zł. Mieszkańcy twierdzą jednak, że wyceny były zaniżone. To łącznie kilkadziesiąt osób.

Reklama

Druga grupa to domagający się ekranów akustycznych. Spór wynika z tego, że niektóre z nich były planowane tylko w pierwszej wersji projektu. Wtedy jednak przepisy dopuszczały hałas o poziomie zaledwie 50 dB w nocy. Po złagodzeniu rozporządzenia ministra środowiska niektóre ekrany okazały się niepotrzebne, więc GDDKiA zrezygnowała z ich budowy.

>>> Czytaj też: Zmarnowane pieniądze i polityczne układy. Ciemna strona budowy autostrad w Polsce

Dla równowagi tego samego dnia ma się odbyć happening społecznego komitetu wspierania budowy obwodnicy Augustowa. Ten jutro ok. godz. 15 zaplanował pożegnanie ostatniego tira. Spotkanie odbędzie się na rondzie Marconiego, gdzie wszędzie odbywały się protesty przeciwko obwodnicy przez Rospudę.

Mieszkańcy Augustowa czekali na tę drogę od 20 lat, bo wyrzuci ona uciążliwy tranzyt z centrum. Przez środek tego miasta na dobę przejeżdża kilka tysięcy tirów jadących do granicy z Litwą. Budowana obwodnica jest częścią planowanej ekspresówki S61 – tzw. Via Baltica - z Ostrowi Mazowieckiej do granicy z Litwą w Budzisku.

Długość obwodnicy Augustowa to 34,3 km. Wzdłuż nowej drogi powstały bezkolizyjne węzły „Augustów”, „Borki”, „Janówka”, „Raczki” i „Suwałki Południe”. Elementem trasy są też mosty nad rzekami: Kamienny Bród, Rospudą i Szczeberką.