W 2012 r. 28 krajów Unii Europejskiej (wliczona została również Chorwacja, która do Wspólnoty przystąpiła w lipcu ubiegłego roku) nadało obywatelstwa 818 tys. osobom z państw trzecich.

Najwięcej nowych obywateli pozyskały tradycyjnie otwarta na swoje byłe kolonie Wielka Brytania, ściągający Turków Niemcy, zapraszająca imigrantów z Maghrebu Francja oraz stawiająca na przybyszów z Ameryki Południowej Hiszpania.

Wśród nacji ubiegających się o obywatelstwa innych krajów UE coraz więcej jest Polaków. W 2012 r. było to rekordowe 12,8 tys. Najczęściej jako nową ojczyznę wybieramy Niemcy. Ale w ostatnich latach radykalnie wzrosła liczba obywatelstw nadawanych Polakom w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jest to związane z wielką falą emigracji i tym, że coraz większa liczba naszych rodaków nie zamierza wrócić nad Wisłę. Z kolei nacją, dla której atrakcyjny jest paszport polski, są Ukraińcy.

Jednak porównanie Polski do krajów Zachodu pod względem nadawania liczby obywatelstw jest jak porównanie mrówki do słonia. W 2012 r. nadaliśmy niecałe 4 tys. obywatelstw. Najczęściej przyjmowali je – po Ukraińcach – Białorusini i Rosjanie. To 50 razy mniej nadań niż w rekordowej pod tym względem Wielkiej Brytanii.

Reklama

>>> Polecamy: Ranking zarobków w krajach Unii Europejskiej. Polacy na końcu zestawienia

ikona lupy />
Polacy, którzy uzyskali obywatelstwo w innych krajach UE / DGP