Na pierwszy rzut oka wyglądają dość dobrze i notowania CAD zyskały w wybranych relacjach, ale warto zerknąć na szczegóły raportu. Stopa bezrobocia spadła do 6,6 proc. w styczniu wobec 6,7 proc. w grudniu – i to jest niezaprzeczalny pozytyw. Niemniej już skok zatrudnienia o 35,4 tys. wobec szacowanych 4,5 tys. jest już dyskusyjny. I to nie tylko przez to, że dane za grudzień zostały zrewidowane w dół do -11,3 tys. z -4,3 tys. Kwestia dotyczy bardziej struktury tych danych – zatrudnienie na pełny czas spadło o 11,8 tys., podczas kiedy te dla pracy czasowej skoczyło aż o 47,2 tys. Jeszcze bardziej ciekawe są rewizje tych danych za grudzień – mamy tu spadek zatrudnionych na stałe z 53,5 tys. do -98,5 tys., podczas kiedy liczba na tych na część etatu odbija z -57,7 tys. do -3,7 tys. Duża zmienność w tych danych każe zachować dużą ostrożność przy ich interpretacji. Ostatnie sygnały z Banku Kanady wskazywały możliwe pogorszenie się sytuacji w kwestii zatrudnienia ze względu na problemy sektorów gospodarki opartych o surowce.

Stąd też warto z pewną ostrożnością podchodzić do dzisiejszego umocnienia się dolara kanadyjskiego. Może być ono czasowe, zwłaszcza, że sytuacja na surowcach pozostaje dość zmienna. Ryzyko ogranicza właściwy wybór drugiej waluty w parze z CAD. Między innymi tak jest w przypadku EUR/CAD. Wspólna waluta zachowywała się dzisiaj słabo (za wyjątkiem relacji EUR/JPY i EUR/SEK), co było wynikiem rosnących obaw odnośnie przebiegu negocjacji ws. greckiego zadłużenia. Przedstawiciele Syrizy przyznali dzisiaj, że nie zgodzą się na żadne propozycje, jakie padną po spotkaniu Eurogrupy zaplanowanym na 11 lutego, jeżeli będą one zmierzały do podtrzymania starego porządku. Powtórzono prośbę o wypracowanie „pomostowego kompromisu”, który pozwoliłby w spokoju (przez 3 miesiące) wypracować zupełnie nowe rozwiązanie. Czas jednak biegnie – w końcu lutego kończy się program pomocowy, po 11 lutego greckie banki będą mogły już liczyć na pomoc w Banku Grecji (na gorszych warunkach). Nie można oczywiście wykluczyć, że Grecy na spotkaniu ministrów finansów państw strefy euro przedstawią szczegóły swoich propozycji, ale te mogą znów zostać przyjęte z dystansem.

Na wykresie EUR/CAD widać, że dzisiejszy ruch doprowadził do wybicia wsparć na 1,4180-1,4200. Kolejny i o wiele ważniejszy poziom to rejon 1,4085. Dopiero jego złamanie zmienia układ na spadkowy. Dzienne wskaźniki zdają się pokazywać rosnące prawdopodobieństwo sforsowania w/w poziomu w perspektywie 1-2 tygodni.

Nota prawna:

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.