Reszta jest tak naprawdę do dowolnej interpretacji. Ta wpierw była wsparciem dla dolara, aby chwilę później okazać się pretekstem do korekty. Wahania par z USD po godz. 16:00, kiedy to został opublikowany przygotowany wcześniej na potrzeby przemówienia tekst Yellen, były większe, niż w poprzednich godzinach. W wielu aspektach zeznania przypominają bardziej to, co można było wyczytać w zapiskach ze styczniowego posiedzenia. FED podwyższy stopy , jeżeli będzie pewny, że inflacja będzie wyraźniej rosnąć, a wzrost gospodarczy potencjalnie odporny na różne ryzyka (także te zewnętrzne). Dodatkowo, co zaznacza Yellen, samo usunięcie słowa o byciu „cierpliwym” nie oznacza jednoznacznie podniesienia stóp w określonym czasie. Sama zmiana w komunikacie może mieć miejsce na każdym posiedzeniu, chociaż wydaje się, że FED tym samym próbuje bardziej skierować akcenty na bieżące dane. Jeżeli tak, to więcej argumentów jest za osłabieniem dolara, bo odczyty ostatnio są regularnie słabsze od oczekiwań – dzisiaj mieliśmy chociażby spadek indeksu zaufania Conference Board do 96,4 pkt. w lutym z 103,8 pkt. Niemniej znacznie więcej powiedzą dane, które poznamy na początku przyszłego tygodnia – czyli indeksy ISM za luty, oraz wyliczenia Departamentu Pracy. To one „ustawią” rynek przed posiedzeniem FED w dniach 17-18 marca.

Korekta na dolarze zacznie się wtedy, kiedy inwestorzy uznają, że szanse na „radykalną” zmianę w komunikacie będą niewielkie. Ciekawe wnioski płyną z przebiegu dolarowego koszyka, jakim jest US Dollar Index. Próba wejścia na nowe historyczne w ostatnich latach poziomy zakończyła się jak na razie niepowodzeniem…. To teoretycznie wpisuje się w charakterystykę typową dla stopniowego odwracania dominującego trendu wzrostowego, lub zwyczajnie przygotowywania się do większej i głębszej korekty. Nie oznacza jednak, że powinna ona pojawić się natychmiast.

Na parze EUR/USD wzrosło prawdopodobieństwo utrzymania wsparcia w rejonie 1,1270. Niemniej, aby można było mówić o zmniejszeniu prawdopodobieństwa powrotu do spadków, konieczne będzie wyraźne wyjście ponad strefę 1,1350-75. W kalendarzu dla EUR/USD ważne będą jutrzejsze zeznania Yellen (tym razem w Izbie Reprezentantów), oraz analogiczna prezentacja szefa ECB w Parlamencie Europejskim

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Reklama