Minister rolnictwa Marek Sawicki liczy na szybkie otwarcie amerykańskiego rynku na polski drób, jabłka i gruszki. Sawicki spotkał się wczoraj w Waszyngtonie z szefem amerykańskiego Departamentu Rolnictwa Tomem Vilsackiem.

Po rozmowach Marek Sawicki wyraził przekonanie, że Amerykanie już w tym roku wydadzą zgodę na import polskiego drobiu. "Prace są zaawansowane, jesteśmy po amerykańskich inspekcjach w Polsce. Ich efekt był pozytywny" - mówił minister rolnictwa podczas spotkania z polskimi dziennikarzami.

Sawicki poinformował, że Polska dołączyła także do grupy 6 państw europejskich, które wystąpiły o pozwolenie na eksport do USA jabłek i gruszek. "Głęboko wierzę, że w roku 2016 polskie jabłka będą obecne na amerykańskim rynku" - powiedział minister dodając, że Amerykanie obiecali przyspieszyć procedurę wydawania zgody na sprzedaż europejskich jabłek na ich rynku.

Minister wyraził przekonanie, że produkty żywnościowe z Polski znajdą nabywców na rynku amerykańskim, ponieważ są produktami wysokiej jakości.

>>> Czytaj też: Global Food Security Index 2015: państwa o najwyższych żywnościowych standardach