Ministrowie mają zatwierdzić porozumienie, wynegocjowane przez Grecję i instytucje: Komisję Europejską, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny.

"Mam nadzieję, że wieczorem będziemy mieć pozytywny wynik" - dodał.

Według Dijsselbloema strefa euro dopiero w październiku zajmie się sprawą spłacalności zadłużenia Grecji. Jak podkreślił, to wciąż poważny problem dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego. MFW uważa, że dług Grecji wymaga restrukturyzacji, i od tego uzależnia swój udział w programie pomocy dla Aten. "Dla wszystkich jest bardzo ważne, byśmy mieli MFW na pokładzie" - podkreślił Dijsselbloem.

Także niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble oczekuje, że eurogrupa podejmie w piątek decyzje w sprawie wsparcia dla Grecji.

"Jestem optymistą, że dziś osiągniemy rezultat" - powiedział dziennikarzom. "Zobaczymy, jak dalece porozumienie odzwierciedla decyzje szczytu strefy euro (z 13 lipca - PAP). Konieczne jest też jasne zobowiązanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego" - powiedział Schaeuble.

>>> Czytaj też: Trzeci program pomocowy dla Grecji. KE przygotowała procedury na każdą ewentualność

Chce on też usłyszeć od greckiego ministra, jak przebiegać będzie realizacja zobowiązań zapisanych w porozumieniu wobec zapowiedzi premiera Grecji Aleksisa Ciprasa, że wystąpi on o wotum zaufania. Wyjaśnienia wymagają także plany rekapitalizacji banków - ocenił. "Jeśli dziś nie będzie rozwiązania, to konieczna będzie następna pożyczka pomostowa dla Grecji" - dodał.

Francuski minister finansów Michel Sapin powiedział, że celem piątkowego spotkania jest podjęcie decyzji o otwarciu trzeciego programu pomocy dla Grecji, który jest "kombinacją solidarności oraz odpowiedzialności ze stronu greckiego rządu i Greków, okazanej w minionych tygodniach". Jak podkreślił, przyjęcie przez parlament w Atenach uzgodnionego memorandum w sprawie trzeciego programu pomocy pokazuje, że greckie władze okazały odpowiedzialność polityczną.

Pozytywnego wyniku spotkania eurogrupy oczekuje też minister luksemburski Pierre Gramegna. "W minionych czterech tygodniach wydarzyło się więcej (w negocjacjach z Grecją - PAP), niż przez minione cztery miesiące. To bardzo zachęcające. Jesteśmy na właściwej drodze. Dziś zastanowimy się, czy spełniono wszystkie warunki, by zatwierdzić trzeci pakiet pomocy dla Grecji" - powiedział.

Jak dodał, gdy decyzja będzie pozytywna, to możliwe będzie rozpoczęcie dyskusji o restrukturyzacji greckiego zadłużenia.

Władze Grecji oraz negocjatorzy instytucji reprezentujących jej wierzycieli zakończyli we wtorek negocjacje nad projektem memorandum w sprawie warunków nowego trzyletniego pakietu pomocy. Dokument wyznacza cele fiskalne, jakie musi spełnić Grecja, a także wylicza reformy, do których zobowiązały się władze tego kraju. Uruchomienie wsparcia wymagać będzie jeszcze zgody parlamentów niektórych państw eurolandu, w tym niemieckiego Bundestagu.

W piątek, po całonocnej sesji, parlament Grecji zaaprobował pakiet pomocy. Było to możliwe dzięki głosom opozycji, w sytuacji gdy w rządzącej lewicowej Syrizie zarysował się opór wobec nowych oszczędności.

>>> Czytaj też: Rosjanie i Grecy – pracują najdłużej w Europie, ale niska produktywność zabija ich gospodarki