Z nieoficjalnych informacji wynika, że grupa robocza strefy euro zasugerowała, by pierwsza rata wyniosła co najmniej 23 mld euro. Ateny otrzymałyby ją do 20 sierpnia, co umożliwiłoby spłatę przypadających tego dnia należności wobec Europejskiego Banku Centralnego w wys. 3,5 mld euro.

Na rekapitalizację greckich banków przeznaczone miałoby zostać 10 mld euro. Z pierwszej raty spłacona miałaby zostać również pożyczka pomostowa zaciągnięta przez Grecję w lipcu z wspólnego dla całej UE Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM) w wys. ponad 7 mld euro, a także kolejna rata należności wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

>>> Czytaj też: Grecy to darmozjady? Sami są sobie winni? Oto największe mity na temat greckiej katastrofy

Ministrowie wyjaśniają też, kiedy i w jaki sposób przeprowadzona zostanie rekapitalizacja greckich banków. Pytania dotyczą także prywatyzacji. Zgodnie z ustaleniami lipcowego szczytu strefy euro Grecja ma powołać specjalny fundusz, wart 50 mld euro, do którego przekazane zostaną dochody z prywatyzacji.

29-stronicowy projekt porozumienia, wynegocjowany w miniony wtorek przez Grecję oraz trzy instytucje: Komisję Europejską, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny, przewiduje utworzenie funduszu, ale nie zawiera wielu szczegółów. Dokument przewiduje, że w ciągu trzech lat Grecja przekaże do funduszu 6,5 mld euro z prywatyzacji, a pozostałą część w następnych latach.

Rozwiązania wymaga też sprawa udziału MFW w pomocy dla Grecji. Dla większości krajów strefy euro to konieczny warunek uruchomienia programu wsparcia. Jednak MFW podkreśla, że dla niego warunkiem zaangażowania we wsparcie dla Aten jest restrukturyzacja greckiego zadłużenia. To zaś budzi opory w eurolandzie, który deklaruje, że dyskusję na ten temat rozpocznie w październiku, po pierwszej ocenie wdrażania nowego programu dla Grecji.

Szefowa MFW Christine Lagarde przeprowadziła w piątek telekonferencję z obradującymi w Brukseli ministrami strefy euro i - według źródeł - wyraziła poparcie dla porozumienia w sprawie programu pomocy dla Aten.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział przed spotkaniem, że chciałby jasnego zobowiązania ze strony MFW do udziału w programie pomocy dla Grecji.

Większość ministrów optymistycznie oceniała w piątek szanse na polityczne porozumienie w sprawie wsparcia dla Grecji. Jeśli podejmą oni decyzję, to uruchomienie programu wymagać będzie jeszcze zgody parlamentów niektórych państw eurolandu, w tym niemieckiego Bundestagu.

>>> Czytaj też: Nadzwyczajne posiedzenie eurogrupy ws. Grecji. Dijsselbloem: liczymy na pozytywny wynik