„Czy nasze emerytury w bankach są bezpieczne? Czy rzeczywiście w obliczu kryzysu jako 55 latek mogę liczyć na dodatkowy tysiak” – pytał, nawiązując do znanej reklamy telewizyjnej osoba podpisujaca się „leming”.

Oszczędności w bankach są gwarantowane, zgodnie z ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. W poniedziałek rząd przyjął autopoprawkę do znajdującej się już w Sejmie nowelizacji tej ustawy, która nie tylko podniesie kwotę gwarancji z 22,5 tys. euro do 50 tys. euro, ale także zwiększy do 100 proc. wielkość gwarancji. W dodatku jeśli ktoś trzyma pieniądze wyłącznie na lokacie bankowej (niepowiązanej z innymi produktami inwestycyjnymi), to ryzyko rynkowe, z jakim ma do czynienia, jest mniejsze niż w przypadku inwestycji na rynku kapitałowym. Oczywiście, powstaje też pytanie, czy należy większe kwoty trzymać wyłącznie w jednym banku i czy wierzymy reklamom, z których nie wynika ile trzeba zainwestować co miesiąc, by w przyszłości otrzymywać dodatkowy tysiąc złotych.

- odpowiadał ekspert Gazety Prawnej Anna Lach

Reklama

Jaki to będzie wpływ na ofertę banków będzie miała decyzja o zwiększeniu gwarancji lokat – pytał killbill:

Anna Lach - Każde bezpieczeństwo kosztuje, a Związek Banków Polskich już sygnalizował, że większe gwarancje będą kosztować, także konsumenta. Czy to jednak znaczy, że zdrożeją kredyty? Albo będzie gorsze oprocentowanie lokat? Cena pieniądza i dochód z lokaty nie zależą tylko od kosztów gwarancji.

karlajn: Dopiero weszłam, ale powiedzcie proszę czy jeśli mam 20 tys. na lokacie, a bank mi upadnie, to dostane kasę z lokaty? w tym samym banku mam tez kredyt. nie zajmą mi kasy z lokaty? A czy Polbank w końcu ma te gwarancje swojego rządu czy nie ma?

AnnaLach: Co do pierwszego pytania - lokata 20 tys. zł nie przekracza obecnej sumy gwarancji, czyli 22,5 tys. euro. W razie upadku banku - choć nikt tego teraz nie przewiduje - istnieje BFG. Rząd Grecji zagwarantował wkłady w bankach już kilka dni temu.

Opracowała AL