"Obecnie trwa etap oceny wniosków firm zainteresowanych realizacją inwestycji, a zawarcie umów z wykonawcami planowane jest na koniec I kwartału 2016 roku. Wpłynęło 8 wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym na budowę instalacji odsiarczania spalin oraz 11 wniosków w postępowaniu na budowę instalacji katalitycznego odazotowania spalin" - czytamy w komunikacie.

Program inwestycyjny w Elektrowni Pomorzany, będącej częścią Zespołu Elektrowni Dolna Odra, obejmuje budowę instalacji katalitycznego odazotowania spalin dla dwóch kotłów Benson OP-206 o łącznej mocy cieplnej 180 MW oraz elektrycznej 134 MW. Zmodernizowane zostaną również podgrzewacze wody, wentylatory spalin i obrotowe podgrzewacze powietrza. Pomorzany zyskają również instalację odsiarczania spalin. Po zakończeniu programu inwestycyjnego elektrownia spełniać będzie wymogi unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych, a jakość powietrza w Szczecinie znacząco poprawi się, podano również.

"Efektem realizacji programu inwestycji odtworzeniowych oraz procesu działań modernizacyjnych będzie wydłużenie zdolności eksploatacyjnych w Elektrowni Pomorzany co najmniej do 2039 roku" - podkreślono.

Rozpoczęty w 2015 roku projekt umożliwiający działanie Pomorzan po 2019 r., to kolejny etap inwestycji w kompleksie ZEDO. Niedawno zakończona została trwająca trzy lata budowa instalacji redukcji tlenków azotu dla bloków 5-8 w Elektrowni Dolna Odra. W latach 2010-2020 w elektrowniach szczecińskich PGE oddała i planuje oddać do eksploatacji instalacje o wartości ok. 600 mln zł, przypomina spółka.

Reklama

"Podejmowane kroki potwierdzają niezmienne zainteresowanie grupy kapitałowej PGE utrzymaniem pozycji lidera w wytwarzaniu ciepła w Szczecinie. 13 maja PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka należąca do grupy kapitałowej PGE, której częścią jest ZEDO, podpisała ze Szczecińską Energetyką Cieplną umowę na dostawę ciepła i energii elektrycznej dla Szczecina w latach 2016–2019. Wkrótce rozpoczną się negocjacje kolejnej, długoterminowej umowy na lata 2020–2029. Dzięki temu mieszkańcy Szczecina będą mieli zapewnione wieloletnie bezpieczeństwo dostaw ciepła wytwarzanego w wysokosprawnej kogeneracji, co umożliwi spełnienie wymogów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie efektywności energetycznej stawianych efektywnym systemom ciepłowniczym" - podsumowano w komunikacie.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.