GPW, która posiada obecnie 31,15 proc. akcji MTS-CeTO, chce dokupić walorów tej spółki. Wiążące oferty sprzedaży walorów MTS- CeTO warszawskiej giełdzie przedstawili akcjonariusze, którzy mają w sumie 36,32 proc. akcji.

Wcześniej zarząd Giełdy informował, że po uzyskaniu zgód na realizację transakcji przedstawi publicznie założenia strategii rozwoju zarówno rynku obecnie kierowanego przez MTS-CeTO, jak i rozwoju w innych kierunkach wzmacniających pozycję rynkową spółki.

Akcjonariusze MTS-CeTO, poza warszawską giełdą i włoską spółką MTS, to banki (31,30 proc.), spółki zależne banków (5,6 proc.) i samodzielne domy maklerskie (6,53 proc.). Wśród akcjonariuszy jest też Związek Banków Polskich, Commercial Union Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie i Skarb Państwa. Na akcjonariuszy innych niż banki, ich spółki zależne i domy maklerskie przypada 0,41 proc. akcji.

Początek działania MTS-CeTO przypada na styczeń 1996 r., kiedy grupa banków i domów maklerskich zdecydowała się powołać Centralną Tabelę Ofert, pozagiełdowy system obrotu papierami wartościowymi. Na ten parkiet miały trafiać m.in. spółki parterowe z programu narodowych funduszy inwestycyjnych. Ale debiutowały na nim także pierwsze obligacje komunalne i spółki komunalne.

Reklama

Z kolei w 2002 r. powstał Elektroniczny Rynek Skarbowych Papierów Wartościowych, hurtowy rynek obrotu obligacjami i bonami skarbowymi.

W 2004 r. CeTO połączyła się w strategicznym aliansie z włoską spółką MTS, która obecnie ma 25 proc. akcji MTS-CeTO. Włoska firma to Europejska Giełda Obligacji Skarbowych.

Obecnie na MTS-CeTO notowane są obligacje, bony skarbowe, także papiery dłużne, listy zastawne.

Ale MTS-CeTO ma licencję na prowadzenie regulowanego rynku pozagiełdowego, może też tworzyć platformy elektronicznego obrotu papierami wartościowymi i instrumentami finansowymi na rynku nieregulowanym, czyli niepodlegającym nadzorowi KNF

AL, PAP